"Usevi strnih žita i lucerke su im posebno pogodni, strna žita zbog gustog sklopa, a lucerišta zbog eksploatacije duže godina i neprimenjivanja agrotehničkih mera tokom vegetacije", rekla je Jeremić Tanjugu.
Primene agrotehničkih mera, oranja, kultiviranja, oštećuju se hodnici i uništava deo populacije glodara, dok ostali traže nova staništa, a toga nema kod dugogodišnjih useva.
Gust usev strnih žita i višegodišnji usevi odlični su zaklon od ptica, prirodnih neprijatelja glodara, dok osipanje zrna prilikom žetve predstavlja dodatnu hranu glodarima, objasnila je Jeremić i istakla da se obradom zemljišta i pripremom za naredni usev dolazi do značajnijeg uništavnja glodara.
Jeremić je istakla i da je "uništavanje glodara otežano zbog toga što su to vrste koje se sele na susedne parcele i potrebno je obaviti suzbijanje na većim površinama, kako na usevima, tako i na poljoprivrednim površinama, da bi se postigli bolji rezultati".
"Uz agrotehničke mere, neophodna je primena hemijskih preparata, krajem jeseni i sada, početkom proleća, posebno ako se utvrdi kritična brojnost", rekla je Jeremić.
Ona je preporučila poljoprivrednicima da hemijsko suzbijanje počnu za poljsku voluharicu ako evidentiraju pet rupa po aru, a kod poljskog miša ako utvrde jednu aktivnu rupu po aru.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti