• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Američki istoričar: Birao sam za medije priče o bombardovanju Srbije

Izvor mondo.rs Izvor Politika

Jedan od uticajnih savremenih istoričara i profesor na Univerzitetu Jejl Semjuel Mojn, kaže da je za vreme bombardovanja Jugoslavije 1999. radio u Beloj kući kao stažista i da je birao koje će priče o bombardovanju biti objavljivane u američkim medijima.

"Radio sam u Beloj kući kao stažista u vreme bombardovanja Jugoslavije, Ja sam 'sejao' priče objavljivane u 'Vašington postu'. To je bilo prodavanje rata i objašnjavanje njegovih vrlina. Moj trenutak istine je došao malo kasnije", rekao je Mojn za Politiku.

On je dodao da je želeo da se internacionalizam poklopi sa buđenjem progresivnih politika, ali da je tek posle iračkog rata shvatio da je u svojim dvadesetim bio angažovan oko nečega što je imalo užasne posledice.

Možda će vas zanimati

Mojn objašnjava šta znači "sejanje" priča.

"Tokom rata, posebno u modernim vrmenima, ima malo novinara koji dobijaju mnogo pristupa. Vlada kontroliše informacije i ja sam imao zadatak, to se zvalo 'javna diplomatija' i mogao sam da dostavljam novinarima pojedine fakte o ratu", naveo je on.

Mojn kaže da nije objavljivao sve činjenice "već samo one koje su bile naklonjene našem predstavljanju rata".

"Problem je što je bilo malo nezavisne novinarske potrage za činjenicama. U vreme Vijetnama novinari su tražili više sopstvene istine, što sada nije slučaj sa američkim ratovima", zaključio je profesor.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 17

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

eks

Naknadna pamet i otrežnjenje ? Bilo bi lepo da ovaj g.profesor sve ovo ispriča za "demokratske" medije u Americi, Engleskoj, Nemačkoj, ... . Naravno, to njihovo civilizacijsko dostignuće - "sloboda štampe" ne dozvoljava. Sloboda je samo za pisanje onoga što propuste-dozvole CIA i NATO . Šta da se radi , takva je njihova "demokratija" .

Jelenak

Neka govore ali tamo gde treba, mi to znamo. Mada, sve ove "ispovesti" sortirati i sačuvati kao prilog jednoj veeelikoj, tonu teškoj tužbi za genocid i ratni zločin-možda će neko, NEKO nekad iz ovog napaćenog naroda naći za shodno da pokrene takav proces. Albanci već stotinama godina razradjuju strategiju i način borbe, i uspeli su... za sad. Mi im se podsmevamo a "biju" nas na svim poljima. Učimo od njih, preuzmimo njihove taktike, ne živi se od stare slave i prošlih dana. Sa kvarnima-kvarno. Ali sa stilom i elementarnim dostojanstvom.

Luka

@Jelenak @Jelenek,slazem se da bi ovakve izjave i pojedinacna otreznjenja trebalo prikupljati ,kao historijsku gradju i svjedocanstvo o zlum vremenu i tragediji koju su nam priredili pojedini politicari i Vlade,ali reci te mi tko je u zemlji Srbiji spreman to uciniti.Nas mentalite nezainteresiranost za opce dobroi i nemar su nase njvece zlo.

special image