• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li čitate deklaracije: Šta nam prodaju kao zdravu hranu?

Autor Ivan Pavlović Izvor mondo.rs

Koliko često čitate deklaracije na prehrambenim proizvodima? Da li imate poverenja u napisano na ambalaži? Kakva su naša znanja o pravilima deklarativnosti hrane?

Eu info centar organizovao je konferenciju pod nazivom "Šta evropski standardi donose Srbiji - ka bezbednoj hrani i vodi", koja se između ostalog bavila i evropskom praksom i pravilima obeležavanja nutritivnih i zdravstvenih izjava hrane.

O tome  kako pravilno na proizvodima obeležavati nutritivne i zdravstvene izjave (deo pregovaračkog poglavlja 12 -Bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika) okupljene novinare i predstavnike civilnog sektora uputili su Rejmond O’Rork ekspert PLAC III projekta, i Mirjana Veljković projektni ekspert iz Ministarstva zdravlja Republike Srbije.

Možda će vas zanimati

Projektom PLAC III pruža se pomoć Ministarstvu zdravlja u izradi Vodiča o primeni pravilnika o prehrambenim i zdravstvenim izjavama na hrani kao i o pravilnoj upotrebi o prehrambenih i zdravstvenih izjava i pružanju pouzdanih i istinitih podataka potrošačima.

Činjenica je da građani Srbije oznake na ambalaži doživljavaju pre svega kao marketing govori nam da je po sredi tema koja nije bezlazlena, pogotovo u segmentu zdravstvenih izjava koje stoje na prehrambenim pakovanjima.

Čest je slučaj da proizvođači prenaglašavaju pojedine činjenice vezane za svoj proizvod, kako bi skrenuli pažnju sa onih koje im manje idu u korist. Tako na primer proizvod prepun šećera (nezdrav proizvod) na svom pakovanju će imati vidno istaknutu informaciju o 0% masti, što sugeriše da se radi o proizvodu iz kategorije „zdravijih“. Na taj način potrošači se dovode u zabludu.

Zakonodavstvo Evropske unije o prehrambenim i zdravstvenim izjavama i informacijima na hrani uređeno je tako da se potrošači ne mogu dovesti u zabludu.

Šta etiketa (deklaracija) mora da sadrži?

- Naziv hrane - Spisak sastojaka (silaznim redosledom)

-Količina određenih sastojaka ili kategorije sastojaka koji mogu da izazovu alergije i/ili intolerancije a koji su upotrebljivani u procesu proizvodnje ili pripremi hrane i koji su prisutni u gotobom proizvodu

- Neto količina hrane (osim ako je ispod 5g)

- Datumska oznaka (najbolje upotrebiti do i upotreljivo do) - Bilo koji podaci o posebnim uslovima ili uslovima korišćenja

- Ime i adresa proizvođača, pakovanja ili prodavca - Mesto porekla

- Sva potrebna upustva za upotrebu

- Procenat alkohola – ako je veći 1,2 %

- Deklaracija – obavezna -poseban format

Zdravstvenom izjavom se smatra bilo koja izjava koja sugeriše ili ukazuje da postoji veza između kategorije hrane, određene hrane ili jednog njenog sastojka i zdravlja. Mehanizmi EU sastavili su pozitivnu listu „funkcionalnih“ zdravstvenih izjava koje se pod određenim uslovima mogu koristiti. Uredbom Evropske komisije navode se sve opšteprihvaćene zdravstvene izjave uslovi njihovih korišćenja, i one se nalaze u EU registru.

Tako na primer ako na proizvodu pročitate sledeći tekst „ Jod doprinosi normalnoj kognitivnoj funkciji“, znate da je reč o proizvodu koji je u najmanju ruku izvor joda, jer se u suprotnom isti ne može naći na pakovanju.

Takođe, ova izjava mora biti potkrepljna izvorom koji sadrži ime vitamina ili naziv minerala kako je propisano Uredbom.

Jedan od omiljenih prideva za one koji brinu o liniji dugo vremena je bio „light“ ili ti lagan. Kako bi se ova izjava našla na ambalaži ona mora biti propraćena naznakom o svojstvima koji je činelaganom“. Na primer Biljni steroili = manje holesterola.

Isto tako nutritivna izjava o niskom sadržaju masti u određenom proizvodu može biti napisana na ambalaži samo onog proizvoda koji sadrži maksimalno 3g masti na 100g proizvoda u čvrstom stanju.

Primera ima puno, i svaki od njih dovodi do toga da se potrošačima predoči pravo stanje kada je reč o sadržaju i kvalitetu proizvoda, što je svakako praksa koju treba slediti.

U isčekivanju da i u ovom segmentu uhvatimo korak sa EU moramo reći da i u ovom slučaju evropski standardi donose Srbiji sigurnost u kvalitet i činjenično stanje o prehrambenim proizvodima koje konzumiramo. 

Pročitajte i ovo

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mozzart

Ljudi, manite se deklaracija. Drzim prodavnicu pa nekad ne dobijem ih od dobavljaca. 🤣 Ta etiketa trpi sve. Ja eto promenim nekad da je cinija, tacna ili nesto turska umesto kineska, nije neka steta jer ne dizem cenu za to, pa ako je poklon za slavu ljudi uzmu jer vise vole da nije kinesko. A ovi mogu otrov da vam prodaju a da ni ne znate. Cuj sta pise na deklaracija. Pise ono sto odstampaju😂

Paznja

Vaznije je kontrolisanje nego citanje?!

Vijola

Nije naivna tema, ali zar nam treba EU da znamo šta nam prodaju

special image