Gradska uprava je donela niz mera koje su pokazale dobre rezultate na terenu, a prognoze pokazuju da bi ovaj problem u narednih nekoliko godina mogao u potpunosti da nestane. Mere uglavnom podrazumevaju čišćenje već postojećih i sprečavanje nastanka novih deponija.

Sprečavanje nastanka divljih deponija

Očuvanje životne sredine jedan je od važnih zadataka lokalne samouprave na kojem se sistematski radi. S tim u vezi, Grad je izdvojio značajna sredstva, kako za uklanjanje divljih deponija, tako i za mere koje će sprečiti njihovo dalje nastajanje.

Grad je kupio i rasporedio 20 kontejnera od po 5 kubika u koji građani bacaju otpad koji ne spada u kućno smeće. Javno-komunalno preduzeće "Čistoća Sombor" redovno, po unapred utvrđenom rasporedu, odvozi taj otpad. Takođe, meštani svih somborskih sela koji imaju veću količinu otpada mogu to da prijave svojoj mesnoj zajednici koja će se postarati da im kontejner bude dopremljen na kućnu adresu kako ne bi morali sami da prenose taj otpad.

Gradska uprava grada Sombora uspešno je rešila još jedan problem koji je mučio Somborce a to je staranje o animalnom otpadu čije je odvoženje i neutralizaciju do nedavno finansirao vlasnik uginule životinje. Sada je to regulisano tako što, pored obavezne procedure izlaska veterinarskog inspektora, vlasnik ima pravo na uslugu gradskog javno komunalnog preduzeća, koja po pozivu izlazi na teren i potpuno besplatno odvozi otpad.

Divlje deponije u Somboru
Mondo 

Čišćenje divljih deponija

Tokom 2019. godine, očišćeno je više od 12.000 kubnih metara otpada sa 4 deponije koje su se nalazile u naseljenim mestima i koje su sada pretvorene u zelene površine.

Iz Gradske uprave kažu da je za 2020. godinu predviđeno uklanjanje još tri divlje deponije. Mere koje su pokrenute već imaju dobre i vidljive rezultate na terenu, a uz mali doprinos Somboraca i pridržavanje pravila o odlaganju otpada grad će sa ponosom nastaviti da nosi titulu jednog od najlepših i najzelenijih u Srbiji.