U gradu na Nišavi posluje oko 550 privrednika koji se bave ugostiteljstvom, a procena je da oni ukupno upošljavaju i više od četiri hiljade radnika.

Jedino udruženje koje okuplja vlasnike ugostiteljskih objekata objavilo je saopštenje koje nije obavezujuće za sve članove, kojih u ovom trenutku ima blizu 200. Evo šta kažu iz Udruženja o merama koje važe za ugostiteljske objekte u doba korone:

„Udruženje Ugostitelja Niša podržava najavu otvaranja ugostiteljskih objekata ali većina lokala sutra neće biti otvorena zbog mnogih ograničenja koja prate otvaranje ugostiteljskih objekata i tako se pridružiti kolegama u Beogradu i Novom Sadu.

Za mnoge kolege je ograničenje u kvadraturi i dužini radnog vremena nepremostiva prepreka koja obesmišljava otvaranje, jer zbog fiksnih troškova i broja angažovanih radnika ne postoji ekonomska opravdanost otvaranja radnji u ovom trenutku.

Ovom pandemijom je sektor turizma i ugostiteljstva pretrpeo težak udarac koji potvrđuju svi ekonomski pokazatelji. Oporavak će trajati sigurno narednih par godina pa su mnoge kolege vrlo skeptične da li postoji opravdanost poslovanja u ovim uslovima kada je uz ograničenja koje je propisala struka, upitan broj gostiju kod kojih postoji strah od pandemije i boravka u prostorima gde boravi više ljudi.

Zbog gore navedenog većina ugostitelja Niša će sačekati dalju relaksaciju donetih mera i početi s radom u drugoj polovini maja i početkom juna“, piše u saopštenju koje okuplja vlasnike ugostiteljskih objekata.

Niški ugostitelji predlažu Gradskoj Upravi da razmotri odluku kako bi umanjila zakup površina za postavljanje letnjih bašti, naročito imajući u vidu da je grad Novi Sad to već uradio.



Predsednik ovog udruženja Bojan Mitić dodaje da su mere koje su uvedene vrlo rigorozne i da pored tačno predviđenog prostora za jednog gosta problem je i radno vreme koje je prepolovljeno i dodatno „poskupljuje“ rad.

„Tamo gde je moglo da stane 50 gostiju po novim merama sedeće njih 10. Ja ću morati da angažujem radnike, uključim frižidere, šporete a od pazara neću moći da izmirim sve te troškove. Kada prorade bašte biće potrebno da se plate takse, a mi u tim baštama ne možemo kao nekad da smestimo broj ljudi koji je ranije bio predviđen za površinu te bašte“, kaže Mitić.

On dodaje da nije problem da se ispoštuju sve mere oko dezinfekcije, ali sve ostalo nije nimalo jednostavno.

Ima i onih ugostitelja koji su rešili da sutra ipak otvore svoje lokale, jer im zaključani lokali kako kažu, prave veću štetu nego kada rade makar smanjenim kapacitetom. Mnogi vlasnici ugostiteljskih objekata su se drugačije organizovali i smanjili troškove korigujući ponudu, neki od njih uveli su i nove proizvode kako bi odgovorili trenutnim potrebama.