Državni vrh, građani, stručna javnost i najistaknutiji pojedinci društva pridružili se borbi Kurira protiv seče šume.

List je nedeljama upo­zo­ra­vao na opa­snu na­me­ru in­ve­sti­to­ra "Ava­la stu­dios" da uni­šti 30 he­k­ta­ra šu­me i ze­le­nila na Ko­šu­t­nja­ku za­rad gra­d­nje sta­m­be­no-po­slov­nog kompleksa.

"Ku­rir" je na ovu opa­snu na­me­ru in­ve­sti­to­ra "Ava­la stu­dios" nedeljama upo­zo­ra­vao, a bro­j­ni ak­ti­vi­sti, pred­stav­ni­ci eko­lo­ških udru­že­nja i bor­ci za za­šti­tu ži­vo­t­ne sre­di­ne uka­zi­va­li su da će ukla­nja­nje šu­m­skih i dru­gih ze­le­nih po­vr­ši­na po­ve­ća­ti za­ga­đe­nje va­zdu­ha, po­ja­ča­ti efe­kat to­plo­t­nog ostr­va, ali i de­hu­ma­ni­zo­va­ti pros­tor, kao i da će do­ći do op­te­re­će­nja u sao­bra­ća­ju u tom de­lu gra­da ko­ji mno­gi sma­tra­ju "plu­ći­ma Beo­gra­da."

Pred­sed­nik Sr­bi­je Ale­k­san­dar Vu­čić po­dr­žao je ini­ci­ja­ti­vu "Ku­ri­ra" i za­h­te­ve gra­đa­na da se spre­či uni­šta­va­nje oko 30 he­k­ta­ra šu­me i ze­le­nih po­vr­ši­na na Ko­šu­t­nja­ku za­rad izgra­d­nje oko 600.000 kva­dra­ta sta­m­be­no-po­slov­nog ko­m­ple­k­sa.

"Na­rav­no da sam pro­tiv se­če šu­me u Ko­šu­t­nja­ku. Ko­me no­r­mal­nom mo­že pa­sti na pa­met da uda­ri na oa­zu Beo­gra­da?! Za pro­te­klih osam go­di­na, ko­li­ko je SNS na vla­sti, bo­ri­li smo se za po­šu­mlja­va­nje, a ne uni­šta­va­nje šu­ma. Ko­šu­t­njak su plu­ća Beo­gra­da i ne bi­smo sme­li da do­pu­sti­mo da bu­du žr­tvo­va­na zbog ne­či­jih li­č­nih in­te­re­sa", re­kao je pred­sed­nik za Ku­rir.

Pro­je­kat "Ava­la fi­l­m­ski pa­rk", ka­ko je na­veo no­si­lac pro­je­k­ta "Ava­la stu­dios", po­dra­zu­me­va re­vi­ta­li­za­ci­ju pos­to­je­ćih i izgra­d­nju no­vih fi­l­m­skih stu­di­ja "za pri­vla­če­nje ho­li­vu­d­skih i dru­gih glo­bal­nih pro­du­k­ci­ja i ra­zvoj sr­p­ske ki­ne­ma­to­gra­fi­je". Me­đu­tim, ono što je iza­zva­lo ve­li­ku bu­ru u jav­nos­ti je to što, po­red ovog, pro­je­kat po­dra­zu­me­va i izgra­d­nju ogro­m­nog sta­m­be­no-po­slov­nog ko­m­ple­k­sa u jed­nom od na­j­lep­ših de­lo­va gra­da, ko­ji je ze­le­na oa­za za Beo­gra­đa­ne.

Na ela­bo­rat za plan de­ta­lj­ne re­gu­la­ci­je ko­m­ple­k­sa "Ava­la fi­l­ma" u tom pa­r­ku, ko­ji je po­če­t­kom ju­la Se­kre­ta­ri­jat za ur­ba­ni­zam i gra­đe­vin­ske po­slo­ve gra­da Beo­gra­da sta­vio na ra­ni jav­ni uvid, ulo­že­no je vi­še od 7.000 pri­med­bi.

Uhva­će­ni u laži

U "Ava­la stu­dio­su" su pr­vo­bi­t­no tvr­di­li za Ku­rir da se­če šu­me ne­će bi­ti, da bi po­tom obja­sni­li da oni ima­ju in­te­res sa­mo na 40 od 86,8 he­k­ta­ra, ko­li­ko je pre­d­met Pla­na de­ta­lj­ne re­gu­la­ci­je, te da je na tih 40 he­k­ta­ra sa­mo se­dam he­k­ta­ra kva­li­te­t­ne šu­me.

Na­kon što je "Ku­rir"obja­vio da se iz ma­pe, ko­ju je sa­ma fi­r­ma po­sla­la, a što su po­tvr­di­li i stru­č­nja­ci, ja­sno vi­di da će ogro­m­ne ze­le­ne po­vr­ši­ne ne­sta­ti pod uda­rom be­to­na, "Ava­la stu­dios“ je na­ja­vio de­man­ti, da bi po­tom br­že-bo­lje odu­stao, shva­ti­v­ši da je sve ta­č­no i da ni­ka­ko ne mo­že opra­v­da­ti pla­ni­ra­no pu­sto­še­nje.

Da stvar bu­de go­ra, i sa­ma ko­m­pa­ni­ja je pra­k­ti­č­no priz­na­la da će, ka­ko su na­ve­li, "re­du­ko­va­ti mo­č­va­re, ale­r­ge­no ra­sti­nje i sa­mo­ni­kla sta­bla bez vred­nos­ti".

Dron Ku­rir te­le­vi­zi­je sni­mio je to po­dru­č­je, a na sni­m­ku se ja­sno vi­di da su mno­go ve­će po­vr­ši­ne pod šu­mom ne­go što "Ava­la stu­dios" tvr­di.

Stru­č­nja­ci su upo­zo­ra­va­li da ako i pos­to­ji lo­še ra­sti­nje, ono bi tre­ba­lo da bu­de za­me­nje­no kva­li­te­t­nim, a ne da se na tom me­stu di­že na­se­lje za oko 10.000 lju­di.


Ka­m­pa­nja AMG "Za­sa­di dr­vo" - u jed­nom da­nu vi­še od 50.000 stabala


l U če­tvo­ro­me­se­č­noj ka­m­pa­nji ko­m­pa­ni­je AMG "Za­sa­di dr­vo“ sa­mo u jed­nom da­nu za­sa­đe­no je 51.256 no­vih sta­ba­la, što pred­sta­vlja na­j­ve­ći pro­je­kat sa­d­nje dr­ve­ća u Sr­bi­ji. Ku­rir i AMG će se uvek bo­ri­ti za po­šu­mlja­va­nje i spre­ča­va­nje se­če dr­ve­ća.


Kampanju su podržali  Ra­t­ko Ri­stić, de­kan Šu­ma­r­skog fakulteta, Du­šan Ko­va­če­vić, akademik, 
Va­si­li­je Kre­stić, aka­de­mik SA­NU i istoričar, l Mi­r­ko Po­po­vić, iz NVO Re­gu­la­tor­ni in­sti­tut za ob­no­vlji­vu ene­r­gi­ju i ži­vo­t­nu sre­di­nu.

Prof dr. Ra­t­ko Ri­stić, de­kan Šu­ma­r­skog fa­ku­l­te­ta, ka­že da je od izu­ze­t­ne va­žnos­ti oču­va­nje ze­le­nih po­vr­ši­na u Beo­gra­du i da bi se­ča šu­me u Ko­šu­t­nja­ku do­ve­la do bro­j­nih po­sle­di­ca po bio­di­ve­r­zi­tet tog po­dru­č­ja, ali i kva­li­tet ži­vo­ta sta­nov­ni­ka.

"Ukla­nja­njem ze­le­nih po­vr­ši­na na Ko­šu­t­nja­ku se po­ve­ća­va po­te­n­ci­jal za­ga­đi­va­nja gra­da, a gra­d­ski pros­tor se de­hu­ma­ni­zu­je. Po­se­b­no je pro­ble­ma­ti­č­no što su te šu­me na pa­di­na­ma ko­je gra­vi­ti­ra­ju ka sli­vu To­p­či­de­r­ske re­ke i uko­li­ko se uklo­ne, po­ve­ća­va se po­te­n­ci­jal za po­ja­vu bu­ji­č­nih po­pla­va. Oču­va­njem ze­le­ni­la, sa dru­ge stra­ne, bez ob­zi­ra na to da li je to do­bra ili lo­ša šu­ma, li­va­da ili pa­šnjak, ima­te ma­tri­cu za oču­va­nje bio­di­ve­r­zi­te­ta, a ubla­ža­va se i efe­kat to­plo­t­nih ostr­va", ka­že Ri­stić, ko­ji do­da­je da je veo­ma do­bro što je Ku­rir, ko­ji je, ka­ko ka­že, vr­lo či­tan, po­dr­žao ak­ci­ju da se zau­sta­vi se­ča šu­ma.

Du­šan Ko­va­če­vić ističe da je pri­ro­da neo­p­hod­na čo­ve­ku da bi za­dr­žao zdrav ra­zum i da mo­ra­mo sa­ču­va­ti sva­ko dr­vo u Beo­gra­du.

"Sva­ko dr­vo u Beo­gra­du je dra­go­ce­ni­je od mno­gi lju­di. Mi smo tu, ide­mo i pro­la­zi­mo, a sva­ko dr­vo je je­dan uzdah u bo­r­bi za zdrav ra­zum. Ni­je va­žno da li go­vo­ri­mo o pet, pe­de­set ili hi­lja­du sta­ba­la, mo­ra­mo ču­va­ti sva­ko", ka­že Ko­va­če­vić.

Va­si­li­je Kre­stić kaže: "Šu­mu tre­ba ču­va­ti. Šu­ma se ne se­če bez ozbi­lj­nih i vr­lo opra­v­da­nih ra­zlo­ga, ni­ti se ta­ko ola­ko uni­šta­va pri­ro­da. Do­bro je što ste kao me­di­ji sta­li iza to­ga da se to spre­či. Ap­so­lu­t­no vam je, kao me­di­ju, to pra­va ulo­ga - da šti­ti­te in­te­re­se lju­di."

l Mi­r­ko Po­po­vić, iz NVO Re­gu­la­tor­ni in­sti­tut za ob­no­vlji­vu ene­r­gi­ju i ži­vo­t­nu sre­di­nu navodi da je u pla­nu je na­ve­de­no da je ci­lj izgra­d­nje stva­ra­nje uslo­va za ra­zvoj fi­l­m­ske in­du­stri­je i da to in­ve­sti­to­ru ni­ko ne spo­ri.

"A što se ti­če ko­me­r­ci­jal­nih i sta­m­be­nih pros­to­ra, to je ne­pri­hva­tlji­vo sa sta­no­vi­šta za­šti­te ži­vo­t­ne sre­di­ne. Se­ča sta­bla ili žbu­na pred­sta­vlja na­pad na pra­vo gra­đa­na na či­st va­zduh i zdra­vu sre­di­nu."

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.