• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

JUNAK KOGA SLAVE I SRBI I MAĐARI I RUMUNI: Janoš Hunjadi, čuveni kapetan ODBRANE BEOGRADA!

Autor Ivan Pavlović

Na današnji dan 1456. godine umro je ugarski vojskovodja Janoš Hunjadi. Kao erdeljski vojvoda uspešno je ratovao protiv Turaka, a 1456. doprineo je razbijanju turske opsade Beograda.

 Na današnji dan -  1456. godine u Zemunu umro Sibinjan Janko - istorija - vremeplov - janoš hunjadi Izvor: Printscreen/YouTube/HunHorda

Neposredno posle toga umro je od kuge u Zemunu. U srpskim narodnim pesmama spominje se kao Sibinjanin Janko.

Vojničku karijeru započeo je u službi despota Stefana Lazarevića, gde se istakao kao najbolji vojnik.

Možda će vas zanimati

Ratujući za kraljevinu Ugarsku Janko Sibinjanin je stekao velike posede (osim ostalog i posed Suboticu sa okolnim selima) i postao član Kraljevskog saveta. Godine 1438. Sibinjanin Janko dobio je titulu severinskog bana u graničnoj oblasti prema turskim teritorijama, te je, kao branilac Južne Ugarske od turskih pohoda, bio slavljen među hrišćanskim narodima Južne i Srednje Evrope. U vreme vlasti ugarskog kralja Vladislava I dobio je i titulu erdeljskog vojvode i kapetana beogradske tvrđave.

Smrću kralja Vladislava Ugarska je ostala bez vladara, pa je upravljanje državom privremeno preuzeo Državni savet, a izvršna vlast bila je poverena sedmorici kapetana, među kojima je bio i Sibinjanin Janko.

Dve godine kasnije (1446) mađarski staleži su Sibinjanin Janka imenovali za guvernera Ugarske i namesnika maloletnog kralja Vladislava V.

Danas ga osim nas, kao narodnog heroja slave i Mađari i Rumuni.

Tri nedelje posle pobede nad Turcima, u okolini Beograda, u kampu njegove vojske zavladala je epidemija kuge od koje je i sam oboleo a kasnije i umro.

Dobro poznati zemunski simbol, Kula na Gardošu ili Milenijumska kula i danas se u narodu naziva Kula Sibinjanin Janka. Iako su je 1896. godine, povodom proslave hiljadugodišnjeg boravka u Panoniji podigli Mađari, kula sa poznatim herojem nema nikaknve veze.

"Sibinjanin Janko odnosno Janoš Hunjadi, rukovodeći tom veoma značajnom bitkom zadužio je srpsku prestonicu u velikoj meri a i celu hrišćansku Evropu, ako govorimo o 15. veku i okolnostima u kojima je živeo. Tako da definitivno nije uzalud što se baš na vrhu Gardoša čuva sećanje na Janoša Hunjadija", nedavno je pojasnila istoričarka Ana Radaković.

Dve ulice u Beogradu nose ime Sibinjanin Janka, a od nedavno spomenik ovom vojskovođi nalazi se na zemunskom keju.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

milos

Ja da vidiš majko kako siječe Sibinjanin Janko.

special image