"Bolje pozicioniranje univerziteta iz Srbije na Šangajskoj listi može se očekivati tek za par godina, jer će tada biti vidljivi rezultati izmene finansiranja nauke", kaže državni sekretar ministarstva prosvete prof. Vladimir Popović, koji smatra da je važno što je Univerzitet u Beogradu zadržao poziciju među 500 najboljih.
Popović je za Tanjug naveo da se u ovogodišnjem rangiranju univerziteta na Šangajskoj listi zapravo vidi rad univerziteta u prethodnih nekoliko godina.
"Mi smo promenili zakonski okvir u nauci, osnovali Fond za nauku, uveli kompetitivnost kod izbora projekata, prekinuli uravnilovku, ali je potrebno vreme da bi se sve to videlo", rekao je Popović.
Navodi da Šangajska lista nije "trka na kratke staze" i da je u rangiranju sve oštrija konkurencija, da danas među 500 svetskih univerziteta, čak 81 su kineski univerziteti. U rangiranju u 2012. godini bilo ih je samo 42.
"Svi univerziteti u istočnoj i centralnoj Evropi doživljavaju konstantan pad. U ovom, našem delu Evrope, Ljubljanski univerzitet ima najlošiju poziciju poslednjih 15 godina, jer je vrlo blizu 600 mesta", kaže Popović.
Napominje da je finansiranje nauke izmenjeno, ali da je potrebno u narednom periodu izmeniti model finansiranja visokog obrazovanja koji takođe utiče na pozicioniranje univerziteta na Šangajskoj listi.
"Mora se raditi izmena finansiranja visokog obrazovanja kako bi se zadržali najcitiraniji istraživači. Mi nemamo bodove u ovoj godini, a nismo imali ni u prošloj, na istraživačima koji spadaju u kategoriju najcitiranijih u svetu", naveo je Popović.
Napominje da nemamo dovoljno bodova ni u kategoriji alumnista, kao ni najprestižnijih naučnih nagrada, a to nosi 30 odsto vrednovanja.
"Značajan prostor za poboljšanje postoji u društveno-humanističkim naukama, gde smo samo u jednoj oblasti - psihologiji, od njih ukupno 14, među najboljima, dok je na primer Univerzitet u Ljubljani u čak osam među najboljim", naveo je državni sekretar.
Univerzitet se ove godine plasirao na poziciju između 401. i 500. mestai tako zadržao prošlogodišnju poziciju.
Za razliku od Beogradskog, Univerzitet u Novom Sadu više nije među 1.000 najbolje rangiranih univerziteta u svetu a prošle godine bio je između 901. i 1000 mesta.
Na listi nema ni univerziteta iz Niša i Kragujevca, koji su se ranije plasirali na sektorske Šangajske liste.
"NE MOŽE I CITIRANOST I LETOVANJE"
Najcitiraniji naučni istraživač iz Srbije (u oblasti matematike), profesor Stojan Radenović, smatra da ima nešto i do samih istraživača, a ne samo do finansija (bar u nekim oblastima).
"Očekujem da ovi mlađi, ako urade malo više. Uspeh bi bio veći da krenu neki fizičari, biolozi, profesori sa drugih fakulteta da zapinju više i da što više publikuju, da se približe toj visokoj citiranosti. To je moguće, međutim, treba mnogo odricanja. Ja tako radim iz mladosti, već 55 godina ima kako samo radim tu matematiku, i onda sam lako mogao da uradim. A ako se prave pauze, provode letovanja i zimovanja, onda čim napravite pauzu - prestignu vas drugi", kaže on
Profesro Radenović ističe da u svetu ima desetak miliona istraživača i oko 2,5 miliona časopisa iz svih oblasti, tako da se ne sme da se kasni jer drugi istraživači onda urade i objave pre i da sa nestrpljenjem očekuje 15. septembar i listu "100 najcitiranijih" na kojoj očekuje da ponovo bude.
(MONDO/Tanjug)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Crvena zvezda promenila grb: "Ovo je jedinstven slučaj u Srbiji i regionu!"
"Pričali da sam lud, ali oni nisu čuli Željka!": Panter otkrio, evo zašto je izabrao Partizan, a ne Evroligu!
Ludilo večitog derbija je već počelo: Navijači okupirali blagajne, svi hoće da gledaju Zvezda-Partizan!
Sve stoji u Beogradu! Totalni kolaps, evo gde su najveće gužve
"Rusija ima pravo da uzvrati oružjem za masovno uništenje": Užasne pretnje Medvedeva, spominje Treći svetski rat