• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ČETVRTINA SRBA BI PRIHVATILA ALBANCA ZA PREDSEDNIKA SRBIJE: Pripadnici dve zajednice bi radije suživot, nego brak!

Autor Aleksandar Nastevski

Kada je o diskriminaciji reč, srpsko društvo je opterećeno i sa tim problemom se suočavaju svi - i pripadnici srpskog naroda i nacionalnih manjina.

 Srbija istraživanje brak Albanci etnička distanca Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Etnička distanca u Srbiji, kada je reč o braku, najveća je između pripadnika srpske i albanske nacionalnosti dok se ta razdaljina smanjuje kada je reč o suživotu te dve nacionalne zajednice, pokazalo je istraživanje Instituta društvenih nauka i Centra za proučavanje etniciteta.

Istraživanje je pokazalo da bi 31 odsto ispitanika Srba prihvatilo brak sa Albancem ili Albankom, dok su stavovi albanske zajednice još rigidniji po tom pitanju pa bi tako nešto prihvatilo 26,4 odsto.

Možda će vas zanimati

Direktor Instituta Goran Bašić rekao je, na predstavljanju istraživanja u Medija centru, da bi na suživot sa Albancima pristalo skoro dve trećine ispitanika srpske nacionalnosti.

Albanci nisu oduševljeni idejom suživota jer bi oko 60 odsto njih pristalo da živi sa Bošnjacima, sa Srbima, Hrvatima, Rumunima, Slovacima i Mađarima živelo bi oko 40 odsto Albanaca, a sa Romima samo trećina ispitanika.

Istraživanje je pokazalo i da bi svega 24 odsto Srba pristalo da Albanac bude predsednik Srbije, dok bi veća podrška za tu ideju stgla od Mađara (39 odsto), Rumuna (41 odsto), Roma (28 odsto) i Hrvata (53 odsto).

Kada je o diskriminaciji reč, srpsko društvo je opterećeno i sa tim problemom se suočavaju svi - i pripadnici srpskog naroda i nacionalnih manjina.

Iz istraživanja proizilazi da je integracioni potencijal srpskog društva, uprkos socijalnoj udaljenosti etničkih zajednica, delimično očuvan.

To potvrđuje podatak da je većina pripadnika nacionalnih manjina dvojezična i da su nacionalne manjine, osim albanske, jače vezane za Srbiju nego za zemlje porekla.

U anketnom istraživanju učestvovalo je 2.130 pripadnika srpske zajednice i 759 pripadnika nacionalnih manjina.

(Mondo/Beta)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i OVO

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Steph

Lazno istrazivanje koje nas sad polako pripre za zivot sa albancima, ne mora to skoro da se desi, al’ ovakvim izjavama se utaba teren za suzvot sa njim

special image