• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

HITLERA JE IZNERVIRAO SRPSKI NAROD KOJI JE IZAŠAO NA ULICU: Avioni i bombe su trgle iz sna sve Beograđane

Autor Edin Delibašić

Danas se navršava 80 godina od izbijanja Drugog svetskog rata na tlu Kraljevine Jugoslavije, koji je Nemačka otpočela iznenadnim bombardovanjem 6. aprila 1941. godine.

 80 godina od bombardovanja beograda 6 april drugi svetski rat nacisticka nemacka jugoslavija Izvor: YouTube/Screenshot/British Pathé

Odluku da se Beograd razori 27. marta doneo je lično Adolf Hitler, razjaren vestima o demonstracijama protiv potpisivanja "Trojnog pakta", i rušenju vlade Cvetković-Maček. Tog 6. aprila, rano ujutro, 6.30 časova, 234 bombardera i 120 lovaca napali su Beograd. Većinu Beograđana strašno bombardovanje prubudilo je iz sna, bila je nedelja.

Izvršenje zadatka povereno je 4. vazdušnoj floti pod komandom general-pukovnika Aleksandra Lera, a operacija uništenja Beograda je nosila naziv "Strašni sud" (Strafgericht).

Možda će vas zanimati

 Jugoslovensku prestonicu je od najezde jata Hitelerovih “flug-cojg” formacija branio elitni Šesti lovački puk i jedinice protivvazdušne odbrane Vazdušne zone Beograd.

Braneći nebo nad Beogradom, piloti Jugoslovenskog kraljevskog vazduhoplovstva oborili su 48 nemačkih aviona, a poginulo je 11 pilota Šestog lovačkog puka. U toj neravnopravnoj borbi, uprkos srčanosti naše vojske, pobedu je odnela nacistička sila. U prvim vazdušnim borbama 6. aprila poginula su dvojica, a ranjeno je šest jugoslovenskih pilota.

Tim napadom Jugoslavija je uvučena u Drugi svetski rat, iako su jugoslovenske vlade, i pre i posle puča, svim mogućim sredstvima nastojale to da izbegnu.

Gađan je naseljeni deo grada, a pogođeni su Učiteljski dom, Kalenić pijaca, železnička stanica, glavna pošta, zemunski aerodrom.

Samo u skloništu u porti beogradske Vaznesenjske crkve, kao i u velikom skloništu u Karađorđevom parku koji su direktno gađani 6. aprila 1941. godine, ubijeno je više stotina ljudi.

Potpuno je uništena Narodna biblioteka Srbije na Kosančićevom vencu, podignuta 1832. godine. To je bila jedina nacionalna biblioteka koja je namerno napadnuta i uništena tokom Drugog svetskog rata, a skoro celi fond od 350.000 knjiga, uključujući srednjovekovne spise neprocenjive vrijednosti, nestao je u požaru.

Grad je pretrpeo neprocenjivu materijalnu štetu. Potpuno je razoreno 714, teže oštećeno 1.888, a delimično oštećeno 6.829 zgrada.

Tačan broj žrtava nikada nije precizno utvrđen. Na spisku poginulih u Beogradu, koji je tada imao 370.000 stanovnika, vodi se 2.274 ljudi, dok neke procene idu i do blizu 4.000 stradalih. Nemački avioni su bombardovali i Kraljevo, a u napadu na Niš 8. aprila poginulo je oko 600 ljudi.

Posledice rata koji je počeo na ovaj dan nezapamćene su istoriji ljudskog roda.

(MONDO)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Na ex pivo becks

Engleska nas je uvukla u stradanje.

Србија до Токија, Русија до милвокија

Ето драги моји Срби, то вам је Немачка.

special image