Ubistvo tročlane porodice Đokić uzdrmalo je celu Srbiju i nakon toga je odjeknula vest da je osumnjičeni Goran Džonić, blizak rođak. On je ubrzo priveden zajedno sa svojim sinovima, za koje se takođe pretpostavlja da su umešani u jezivo ubistvo, a da je motiv bio novac. 

Zbog čega su u Srbiji česta ubistva među rodbinom, kako se ona razlikuju od drugih zločina, šta su najčešći motivi i razlozi za tako nešto i na koji način policija otkriva da se radi o rođaku, za MONDO su otkrili  Marko Nicović, advokat i bivši načelnik policije grada Beograda i advokat Toma Fila. 

UBISTVA ZVERSKIJA OD OSTALIH

Nakon ubistva veoma često se ispostavi da je počinilac neko iz najbliže okoline, najčešće porodice ili uže rodbine, kaže Marko Nicović. 

"To su najčešće ubistva zbog imovine, nasledstva, novca. Često je slučaj da postoje dugovanja ili da jedna od strana nije zadovoljna podelom imovine. Oko 50 odsto ubistva među rođacima nastaje iz materijalnih razloga", objašnjava Marko Nicović.

PORODIČNA RAZBOJNIČKA PLJAČKA

U ubistvima među rodbinom i bližim članovima porodice u Srbiji često postoji i dodatni motiv osim novca, koji može da "prevagne". 

"Nije retkost da sve to prati osećanje neravnopravnosti ili izopštenosti iz porodice. Često se dešavaju u afektu i specifičnom raspoloženju, pošto postoji patološka mržnja i velike emocije. Poznat je slučaj ubistva kod Mladenovca gde je sin iskasapio oca, zato što je ostavio ćerki imovinu. Zato je najvažnije prvo proveriti sa kime je ubijeni čovek živeo, kakvi su karakteri tih ljudi, da li je bio u svađi sa nekim. Kada su u pitanju Đokići, to je porodična razbojnička pljačka", kaže Nicović.

TOMA FILA "PREDVIDEO" DA SE RADI O ROĐAKU

Advokat Toma Fila je još pre nego što je ubica porodice Đokić uhapšen, izjavio za medije da krivca treba tražiti među rođacima i prijateljima. 

"Ubicu po svemu sudeći treba tražiti među Đokićevim rođacima i poznanicima. Ubice su tačno znale koje navike ima Goran, gde ide, koliko se zadržava, kome najviše veruje i od koga strahuje. Postoji nekoliko teorije da je Đokića te noći zaustavio čovek koji je bio maskiran u policajca, pa je iz tog razoga njemu stao ili rođak ili poznanik koga nije mogao da odbije", rekao je za medije advokat Toma Fila pre hapšenja Džonića.

UBICU LAKŠE OTKRIVA NOVAC NEGO OSVETA

Ovim povodom pozvali smo Filu kako je pogodio da je u pitanju ubistvo među rođacima, rekao je da je u pitanju dugogodišnje iskustvo i sudska praksa, gde je bilo mnogo sličnih slučajeva. 

"Čovek se sa porodicom kretao u sred noći. Ne bi imao razlog da stane nepoznatom čoveku, već samo nekome koga poznaje. Pritom, ubistva među rodbinom, prijateljima i komšijama u Srbiji je česta. Skoro uvek je motiv novac ili osveta. Kada je novac to se lakše otkriva i to je čovek koji je bio upućen u posao i zaradu onih koje je ubio. Kada je osveta to se teže otkriva, posebno ako se ubica angažuje i trag ne vodi direktno do rođaka", objašnjava Toma Fila za MONDO. 

JEDINI STRAH BIO DA GA NE UHVATE

Kod ovog ubistva ne postoje pokazatelji da su bila umešana bilo kakva druga osećanja osim koristoljublja, kaže Toma Fila. 

"Kod rođaka imate sujetu, zavist i ubistva koja se dešavaju impulsivno. U slučaju Đokića nije u pitanju impuls, ubistvo je bilo planirano, mada ne profesionalno. Kod ljudi koji su sposobni za takav zločin postoji samo jedan strah, da ga ne uhvate", objašnajva advokat za MONDO. 

PRE 14 GODINA SLIČNO UBISTVO

Masakr sa potencijalno sličnim motivima kao u slučaju Đokića, dogodio se i pre 14 godina, koliko policija već istražuje brutalno ubistvo Dragice, Zorana i Željka Obradovića, kao i Maje Gostić u beogradskom naselju Žarkovo. Zločin koji još nije rešen dogodio se 27. oktobra, na veliki srpski praznik Svetu Petku. Ova stravična četvorostruka lividacija ni do danas nije rasvetlljena.

Ubijena je tročlana porodica, bračni par i njihov sin, a u pogrešno vreme i na pogrešnom mestu našla se devojka mladića koja je takođe ubijena. Ona je u došla u posetu svom momku jer je sutradan trebalo svi zajedno da putuju.

Porodica Obradović i devojka njihovog sina Maja Gostić ubijeni su u zgradi Spasenovićevoj ulici, a stravičan prizor zatekao je komšija koji je na vrata stana pokucao jer mu se Zoran nije javljao na telefon kobne večeri, a trebalo je da idu na fudbal. Najpre je, u hodniku stana, ugledao Dragičine noge i tako shvatio da se dogodio zločin.

NAJSUROVIJA UBISTVA ROĐAKA U SRBIJI

Božidar Dačić (77) je 2017. godine u porodičnoj kući u mestu Barič kod Golupca ubio je hicima iz pištolja sina Miroslava (57), ranio snaju Goricu (55), a potom presudio zetu Pavlu Živkoviću. Treću žrtvu, suprugu Radu (76), koja je pokušala da pobegne, ubio je u krevetu sestričininoj u kući. Krvavi pir, u koji je krenuo oko osam sati ujutro, završio je u dvorištu seoske crkve, gde je presudio sebi. Dačić se pre zločina, navodno, posvađao sa sinom oko TV antene. Meštani Bariča su pričali da je danima pre zločina bio čudan, te da je išao u selo Jabukovac, u kome se deset godina ranije dogodio jedan od najvećih masakra.

Rade Šefer je u maju 2015, jutro nakon venčanja sina Vlastimira, u selu Orom ubio svog tasta Jenea Tračika i taštu Gizelu, a potom ubio snahu Nataliji, njene roditelje Šandoru i Karolini, a zatim i svoju bivšu suprugu Rožu. Pokušao da ubije i sina, ali je ostao bez metaka. Krvavi pir okončao je Natalijin teča, Emanuel Donžon, koji je Šefera udario stolicom u glavu i ubio ga. Rade se, kako su meštani tvrdili, nije mirio sa time da ga je žena ostavila, a snaju nije voleo.

Ljubiša Bogdanović je 2013. godine počinio je najmasovnije ubistvo u Srbiji u selu Velika Ivanča, pobivši 13 svojih komšija i rođaka. Masakr je započeo u sopstvenoj kući, gde je presudio sinu Branku i majci Dobrili, a teško ranio suprugu Javorku. U kući Despotovića ubio je Mikaila i Milenu, njihovog unuka Gorana, kao i njegovu suprugu Jovanu, koja je u rukama nosila dvogodišnjeg sina Davida. Kod Stekića je likvidirao Draganu i njenu svekrvu Danicu, u kući Ješića majku i sina Ljubicu i Miloša, a onda i Velimira i Olgu Mijailović. U sebe je pucao tek kad je video policiju, a preminuo je dva dana kasnije u Urgentnom centru.