Tim pravnika doneće odluku da li treba menjati delove Zakona o visokom obrazovanju, statute fakulteta i univerziteta. U krugu studija čija će granica studiranja biti određena na 28. godinu života, osim medicine, mogu se naći stomatologija i veterina, kao i još neki fakulteti čije studije traju duže od uobičajenih četiri.
Ovo je saopšteno u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju, posle najave da će država kao jednu od mera za podsticanje nataliteta doneti i olakšice za studente koji odluče da postanu roditelji od 1. januara naredne godine.
Kako je najavljeno, za devojku koja zatrudni neće važiti postojeći rokovi, kao ni za oca deteta ako i sam studira, već će polaganje ispita dogovarati sa profesorom.
Ovi studenti neće gubiti godinu, niti plaćati školarinu za godine provedene na trudničkom i porodiljskom bolovanju. Njihova obaveza biće da studije završe do 26. godine, to jest do 28, ako studiraju medicinu.
Univerziteti i fakulteti će podržati studente koji se odluče da postanu roditelji, a profesori kažu da su i do sada imali blagonaklon stav prema studentkinjama koje su ostale u drugom stanju.
"Osim opšteg razumevanja, njih je i do sada štitio zakon jer su mogle da dobiju porodiljsko i trudničko bolovanje zamrzavanjem godine. Novost je što se to sada odnosi i na mladiće, odnosno studente buduće očeve", kaže prorektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Branislav Boričić.
Da se na trudne studentkinje gledalo sa simpatijama, kaže i jedna majka koja je fakultet završila kao trudnica.
"Bila sam apsolvent sa tri nepoložena ispita kada sam ostala u drugom stanju. Učila sam i spremala ispite, a kod profesora sam nailazila na izuzetno razumevanje, pa sam i ispite uspešno položila pre rođenja ćerke", kaže ova majka, čija devojica sada ima devet godina.
Uprkos blagonaklonosti profesora, aktuelni zakoni nisu davali posebne povlastice trudnim studentkinjama. One su mogle da, na lični zahtev, zamrznu godinu i posle porođaja nastave školovanje u istom statusu, a isti tretman čekao ih je i u slučaju pauze na studijama zbog nege i lečenje deteta.
Statistika, naime, pokazuje da se većina mladih majki sa indeksom nikada više ne vraća na fakultet, ili se vraća bez uspeha. Nove mere ciljaju da da reše ovu poteškoću.
Tatjana Macura, predsednica Udruženja "Mame su zakon", kaže da studentkinje više neće morati da se oslanjaju na dobru volju profesora.
"Pošto univerziteti po zakonu imaju autonomiju, oni su već u nekim slučajevima izlazili u susret trudnicama studentkinjama", kaže Macura, i nastavlja:
"Danas znamo da to nije mali broj devojaka, s obzirom na to da ih je prema podacima Zavoda za statistiku u 2019. godini bilo 930, što znači da ih je sada verovatno oko 1.000. I dobro je da država razmišlja o njima, s obzirom na to da one nemaju nikakav radni status i da ih je zakon do sada zaobilazio, zato će i njima najavljena pomoć od 300.000 dinara i te kako značiti. Zato mislim da je ovo sjajna mera i da će pre svega značiti onima koji su najugroženiji, jer danas neke žene primaju po 1.000 dinara. Njima je 300.000 dinara kao kuća", kaže Macura.
(MONDO/Novosti)
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!