Sve veći broj dece zbog izazova koji se postavljaju na društvene mreže, dovode svoje živote u opasnost. Poslednji u nizu događaja desio se 10. decembra na kružnom putu u Čačku gde se zbog "izazova" takmičenja koja deca snimaju, a potom kače na društvene mreže, našao pred samim točkovima automobila. Ovo nije usamljeni slučaj gde se ovakve stvari dešavaju, pa se igra ruskog ruleta proširila i na Bulevaru Tanaska Rajića, jednu od najprometnijih čačanskih ulica.

Za Mariju Milinković iz Čačka koja je krajem decembra vozilom upravljala na ovom putnom pravcu, dan se umalo nije završio tragično.

"Vozila sam iz pravca Preljine ka Čačku, Bulevarom Tanaska Rajića i devojka je bukvalno legla nasred uluce, dok je dečak slikao. Verujte, da sam u prvom trenutku mislila da mi se priviđa. Sreća je samo što sam išla sporo, dozvoljenom brzinom, pa sam na vreme zapazila situaciju i izbegla ih. Na ovoj deonici puta često vozači idu mnogo brže nego što je to dozvoljeno, pa se pitam šta bi bilo da je umesto mene bio neko drugi. Nastradala bi devojka, a njena porodica, kao i moja bila bi upropašćena za ceo život", kazala je Marija Milinković.

Čačak2.jpg
Rina/Printscreen 

Da Marija nije jedini očevidac morbidnih igara koje su uzele maha u čačanskom kraju, svedoče i oni koji su imali slično iskustvo i podelili ga na društvenim mrežama. Tako je S. D. na kružnom putu zatekla grupu đaka osnovaca koja su se takmičila ko će u koloni vozila pretrčati ulicu, tako da ih kamion ne pregazi.

"Scena je bila užasna jer je čovek koji je vozio kamion vozio normalnom brzinom, a bio je prestravljen, dok su se oni smejali. Pitam se šta bi bilo da je usmrtio dete, kako bi dokazao da je nedužan", navela je Slavica u komentaru, a zatim se nadovezala i Z. D. koja je slično iskustvo imala na semaforu kod crkve u Atenici, kada je grupa dece počela da pretrčava, ali između svakog vozila.

Čačak3.jpg
Rina/Printscreen 

"Ono što mi je ostavilo najjači utisak jeste njihovo smejanje, jer takvo ponašanje nama odraslima je veliki šamar. Pitam se gde smo pogrešili", rekla je Z. D, a sličnu situaciju doživela je i D. M. kada su dve devojčice legle na pešački prelaz kod Disa na Moravi i snimale se mobilnim telefonom, dok je I. P. zatekla sličan prizor, samo su u pitanju bili dečaci.

Kao narod, gde smo pogrešili

Psiholog Sanja Ranković Ilić: "Deca su zbunjena i na taj način žele da skrenu pažnju na sebe. Televizijski sadržaji koji su im dostupni, ali i društvene mreže utiču na njihovo vaspitavanje i njihovu svest. Mnogo im je bitniji i važniji virtuelni svet u kome žive, nego stvarnost", zaključila je Ranković Ilić.

(Mondo/RINA)