Srbe i ljude sa balkanskih prostora koji bi želeli da žive i rade u SAD-u najviše zanimaju pitanja poput obezbeđivanja radnih I turističkih viza, kao i dobijanje zelene karte. Srđan Milenković je jedan od naših najpoznatijih advokata u Americi sa sedištem u Njujorku, godišnje zastupa na stotine klijenata sa vrlo velikim procentom uspešnosti. U dugogodišnjoj praksi specijalizirao je takozvane imigrantske slučajeve i nekretnine.

Često se protežu priče da je teško obezbediti radne vize našim ljudima iz Srbije i sa Balkana i da je veoma teško dovesti ih na rad u Ameriku, a advokat MIlenković iz svoje dugogodišnje prakse navodi da postoje različite vrtse viza: 

"Istina je da postoje razne vrste radnih viza i da ih je moguće dobiti ako na američkom tržištu postoji potreba za kvalifikovanim ljudima određenih profesija. Najlakše do viza dolaze oni koji rade za multinacionalne kompanije, pa se takve osobe praktično samo premeste sa radnog mesta u jednoj na radno mesto u drugoj državi, a u okviru iste kompanije. S obzirom na mnogo takvih firmi u Srbiji i regionu u poslednje vreme se često dešavaju takvi transferi. Ako imate određena znanja i sposobnosti, koje kompanija predstavi deficitarnim u Americi, dobijanje radne vize nije problem. To je tzv. "L" viza". navodi Milenković. 

Firme u SAD zapošljavaju po principu da kompanija objavi oglas da traži radnike, pa tek ako se na njega ne javi niko od kadrova u Americi, onda firma može posredstvom USCIS (Imigracioni servis) da pokrene proceduru dovođenja radnika iz druge zemlje. Za početak, potrebno je od Ministarstva rada dobiti tzv. "labor certification", što je praktično potvrda da strani radnik može da dođe da radi.

Deficit kamiondžija u SAD

 U SAD je trenutno veliki manjak vozača kamiona, a dovesti kamiondžiju iz Srbije uopšte nije teško. Pod uslovom da zadovoljavaju osnovne kriterijume, poput dve godine radnog iskustva u transportu. Oni mogu da dođu na radne vize, ali za njih takođe mogu automatski da se rade "zelene karte". U tim slučajevima uopšte nije potrebno da se vadi radna viza. To su dva odvojena procesa, tako da onaj koji je aplicirao i dobio radnu vizu, može da konkuriše za zelenu kartu, tvrdi Milenković i dodaje:

"Vozači kamiona mogu da dođu na EB-1 ili EB-3 vizu (Extraordinary Ability)....Treba istaći da kompanije koje traže vozače mogu u oglasu da preciziraju i zahtevaju da on ima neke dodatne kvalitete, recimo da poznaje neki strani jezik, npr. srpski ili makedonski, jer komunicira sa dispečerima, brokerima ili vlasnikom kompanije koji govori srpski. I američke vlasti su dužne da to ispoštuju kao njihovu poslovnu potrebu", navodi advokat. 

Kategorije koje mogu same da apliciraju za vizu 

"To su umetnici, naučnici, sportisti koji iza sebe imaju uspešne karijere, manekenke...Neko ko je istaknut u jednoj od ovih oblasti može da aplicira sam. Ja sam imao brojne slučajeve umetnika, čak i onih za koje široka javnost nije čula, jer te oblasti nisu toliko komercijalne. Što, međutim, ne umanjuje njihov umetnički značaj i autoritet", napominje Milenković. 

Milenković napominje da je Bajdenova administracija obećala da će brže rešavati azilantske slučajeve, a sve je suprotno. Cela procedura traje mnogo sporije i duže.

"Nekada je potencijalni azilant u roku od 150 dana od podnošenja zahteva dobijao radnu dozvolu, a sada je taj rok pomeren na godinu dana. Pre deset godina je sve išlo daleko brže. Intervjui su zakazivani tri meseca nakon fajlovanja. A sada se čeka više od godinu dana", naveo je advokat. 

Turistička viza usporena zbog korone

Ambasada u Beogradu je u poslednjih dve godine, zbog korone, usporila rad, procedure traju neuobičajeno dugo, a razgovori se, umesto u roku od 15 dana, zakazuju 15 meseci po podnošenju zahteva...Po svemu sudeći, ta situacija se neće uskoro promeniti: 

"To je jako teško, sem u situacijama kada se ukaže neki zaista jak povod za tu ubrzanu proceduru. Recimo ako neko dolazi da vidi doktora specijalistu za određenu retku bolest. Ali čak i u tim slučajevima niko ne garantuje da će konačan ishod biti pozitivan", zaključio je Milenković. 

(Mondo/Serbian Times)