• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PRVA FIRMA U SRBIJI KOJA JE UVELA 4 RADNA DANA U NEDELJI: Peti dan dežurstva, a evo da li će se smanjiti PLATA RADNIKA

Autor Ivana Lazić

Više kompanija testiralo ovakvu mogućnost. Rezultati su pokazali da su zaposleni postali produktivniji, jer su provodili manje vremena na društvenim mrežama i aktivnostima nevezanim za posao.

 Prva firma u Srbiji koja je uvela 4 radna dana u nedelji Izvor: MONDO / Marko Čavić

U Belgiji je pokrenut predlog da bi umesto pet, Belgijanci mogli da rade četiri dana, ukoliko bude usvojen paket novih ekonomskih mera, Slična reforma tržišta rada planirana je i u drugim zemljama, a Srbija i zvanično dobija prvu kompaniju u kojoj će se raditi četiri dana nedeljno.

Probni period je trajao pet meseci u kompaniji ManpowerGroup koja posluje i u Srbiji, a juče su i zvanično najavili da će ubuduće zaposleni raditi četiri dana u nedelji. Petog dana postojaće dežurstva, gde će se zaposleni smenjivati. Rezultati tokom test perioda, pokazali su da je produktivnost zaposlenih porasla, a naglašeno je da će i po ovom principu rada zaposlenima plata ostati ista.

Belgijski premijer Aleksnadar De Kru je rekao da je veća sloboda ključna za povećanje stope zaposlenosti. Kompanije koje imaju više od 20 zaposlenih očekuje se da ponude osoblju opciju da se "diskonektuju" nakon radnog vremena, što znači da ne moraju da odgovaraju na pozive ili da odgovaraju na mejlove između 23.00 i 5.00 sati. Zaposleni koji menjaju smene mogu da očekuju radni raspored sedam dana unapred.

U međuvremenu je više kompanija testiralo ovakvu mogućnost. Rezultati su pokazali da su zaposleni postali produktivniji, jer su provodili manje vremena na društvenim mrežama i aktivnostima nevezanim za posao. Majkrosoft je takođe testirao rad od četiri dana nedeljno, a rezultati su bili iznenađujući - produktivnost radnika je porasla za 40 odsto. Gotovo identične rezultate pokazale su i mnoge druge kompanije, ali i domaća iskustva koja datiraju nekoliko decenija unazad.

Firma koja je u vreme SFRJ bila jedna od najvećih izvoznika u oblasti tekstilne industrije, firma "Javor" iz Ivanjice imala je praksu skraćenog radnog vremena. Rezultati su bili zadovoljavajući. Osamdesetih su na platnom spisku imali 3.700 ljudi, godišnje su pravili više od 10 miliona komada.

"Skratili su radni dan sa osam na šest sati i rezultati su bili neverovatni. Produktivnost je porasla za 30 odsto, smanjio se broj bolovanja... Bilo je manje odsustva, radnici su bili srećniji. Mi smo bili pioniri u tome", kaže za "Blic Biznis" predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije (ASNS) Ranka Savić.

Ona je dodala da sada treba ozbiljno razmišljati o takvoj praksi i dati čoveku duži period za nadgradnju, porodicu, društveni i kulturni život. Jer, kako tvrdi, više vremena za sebe, znači i veće zadovoljstvo, a to donosi i veću produktivnost na poslu

"Epidemija i iskustva po svetu pokazali su da kraća radna nedelje i četvorodnevno radno vreme ne znači da bi posao trpeo. Naprotiv, i praksa i istraživanja velikih kompanija pokazali su suprotno. Imamo najnovije primere i da su starački i gerontološki centri za dva sata skratili radno vreme, i da su produktivnost povećali za 38 odsto", kaže Savić.

Novi Zeland takođe, planira da uvođenjem četvorodnevne radne nedelje pomogne oporavku turzima i privrede te zemlje. ideja o skraćenom radnom vremenu podržana je u Kanadi, gde je Džon Trugakos, vanredni profesor Menadžment Rotmans škole Univerziteta u Torontu, istakao da je sada "prilika da redizajniramo način na koji radimo stvari kako bi ih na duži rok poboljšali". Trugakos je istraživao kako da radna mesta i ljudi budu zdraviji i produktivniji više od 12 godina, i rekao je da bi četvorodnevne radne nedelje mogle biti korisne.

Četvorodnevna radna nedelja od juna će se primenjivati u Velikoj Britaniji, a za "probu" se do sada prijavilo oko 30 kompanija. Šestomesečni program će omogućiti firmama da rade 32 sata nedeljno, a da im naknade i beneficije ostanu nepromenjene. Kompanije, ipak, mogu tražiti od osoblja da rasporedi 32 sata na pet dana.

(MONDO/Blic)

Pročitajte i ovo:

Tagovi

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pera

U Jysku radna nedelja 6 dana, 40 sati, slobodan dan preko nedelje, nikako vikendom, prekovremeno neplaćeno, često dva radnika u smeni na hiljadu kvadrata, plata minimalac plus hiljadu dinara. Kapitalizam.

Zoran

Bilo bi lepo obavezno zabraniti rad subotom i nedeljom. Hitne sluzbe su u redu ali i to da bude dezurna ekipa i smena na svakih 3 meseca. Za ostale delatnosti poput prodavnica, pumpi, kafica i slicno koji bi da rade subotom i nedeljom, uvesti obavezno vlasnici da rade. Treba vremena za porodicua i onom sto jos nema porodicu mozda nekog da upozna subotom i nedeljom pa konacno da zapocne svoj novi zivot. Ali ne mozes od alavih vlasnika firmi.

apateista

meni je idealno - imam 45.5 radnih sati nedeljno u proseku i ne zalim se. radio bih i vise, ali nema toliko posla (svaki sat preko 40 se placa 50% vise)

special image