Dobra vest za zaposlene stiže iz Belgije u kojoj je pokrenut predlog da bi umesto pet, Belgijanci mogli da rade četiri dana, ukoliko bude usvojen paket novih ekonomskih mera, a odredbe se ipak neće odnositi na zaposlene u javnim službama. Prema predlogu ekonomskih reformi, kompanije mogu da odbiju zahtev zaposlenog za skraćenu radnu nedelju, ali poslodavci će morati da obrazlože odgovor u pisanoj formi, prenosi Gardijan.

Ovaj sistem rada isproban je na Islandu između 2015. i 2019. godine i od tada su postale izbor 85 odsto radno sposobnog stanovništva te zemlje, prenosi RTS.Ova uredba bi trebalo da podstakne zaposlene na rad, belgijska savezna koalicija sedam partija postavila je cilj da poveća udeo zaposlenih na 80 odsto do 2030. godine.

Belgijski premijer Aleksnadar De Kru je rekao da je veća sloboda ključna za povećanje stope zaposlenosti. 

Kompanije koje imaju više od 20 zaposlenih očekuje se da ponude osoblju opciju da se "diskonektuju" nakon radnog vremena, što znači da ne moraju da odgovaraju na pozive ili da odgovaraju na mejlove između 23.00 i 5.00 sati.

Zaposleni koji menjaju smene mogu da očekuju radni raspored sedam dana unapred.

Pilot projekat od juna i u Velikoj Britaniji

Četvorodnevna radna nedelja od juna će se primenjivati u Velikoj Britaniji, a za "probu" se do sada prijavilo oko 30 kompanija. Šestomesečni program će omogućiti firmama da rade 32 sata nedeljno, a da im naknade i beneficije ostanu nepromenjene. Kompanije, ipak, mogu tražiti od osoblja da rasporedi 32 sata na pet dana.

"Prelazak na četvorodnevnu sedmicu bio bi koristan za kompanije. Studije su pokazale da se produktivnost poboljšava zajedno sa odgovarajućim dobicima u dobrobiti radnika", rekao je Džo Rajl, direktor kampanje četvorodnevne nedelje u Velikoj Britaniji.

Slični programi bi trebalo da počnu u SAD i Irskoj, a planirano je da se oprobaju i u Kanadi, Australiji i Novom Zelandu, rekao je Rajl.

(MONDO)