Na ovom servisu MInistarstva pravde prodaju se stanovi, kuće, automobili kao i ostale pokretne i nepokretne stvari koje se mogu kupiti od 30 do 50 odsto jeftinije u odnosu na tržišnu vrednost. U licitacijama mogu učestvovati pravna i fizička lica, i to anonimno.

Poslednja u nizu prodatih nekretnina je stan od 67 kvadrata na Zvezdari u Beogradu. Kupca je koštao oko 3,6 miliona dinara tj. 30.450 evra što iznosi 455 evra po kvadratu. Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), prosečna cena kvadrata u starogradnji na ovoj opštini iznosi 1.780 evra tj. cena po kvadratu kretala se u rasponu od 800 do 2.862 evra u poslednjem kvartalu 2021. godine.

Među njima je i jednosoban stan na Vračaru od 43 kvadrata, čija je početna cena iznosila 7,5 miliona dinara tj. 63.886 evra što je 1.485 evra po kvadratu. Ponuda je znatno povoljnija od prosečne cena kvadrata koja iznosi u proseku između 2.254 i 3.882 evra na jednoj od najpoželjnijih lokacija u Srbiji.

U Subotici se zainteresovani kupci nadmeću za kupovinu dvosobnog stana od 47 kvadrata čija početna cena iznosi 19.180 evra, dok je početna cena jednoiposobnog stana od 53 kvadrata u Novom Sadu 51.440 evra ili 970 evra po metru kvadratnom.

Sve navedene nekretnine su se našle u prodaji usled dugova koje nisu mogli da otplate njihovi vlasnici.

Prema analizi Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), interesovanje za e-Aukciju konstantno raste otkako je elektronski sistem javnog nadmetanja postao jedini način za prodaju imovine u izvršnom postupku. Samo u toku prethodne godine organizovano je više od 14.500 javnih licitacija što je skok za skoro 50% u odnosu na 2019. godinu. Dosad je prodajom završeno nešto više od 13.750 postupaka.

Zahvaljujući elektronskoj proceduri, javno nadmetanje više nije ograničeno na uzak krug potencijalnih kupaca, već u njemu mogu da učestvuju svi zainteresovani građani ili pravna lica. Predmet prodaje poznat je 15 do 30 dana unapred, a svako ko želi da licitira mora da položi jemstvo od 15 odsto početne cene. Nadmetanja se obavljaju u dva kruga - u prvom je početna cena 70% procenjene vrednosti, dok u drugom iznosi 50 odsto. Pravnoj sigurnosti učesnika dodatno doprinosi i to što su svi ponuđači anonimni, tako da ni oni međusobno, kao ni javni izvršitelji, ne mogu da znaju ko se krije iza identifikacionog broja. O učinkovitosti novog sistema najbolje svedoči činjenica da dosad nije zabeležena nijedna žalba na račun narušavanja anonimnosti, vršenja pritiska na odluke ili neki drugi vid zloupotrebe“, rekao je Dejan Vuković, potpredsednik Saveza za imovinu i investicije u NALED-u.

 (MONDO)