• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

AKO ODBIJETE DA UČESTVUJETE U POPISU SLEDI KAZNA! Objavljeno koliko novca ćete morati da platite

Autor Nikola Todorović

Popis stanovništva u Srbiji počinje prvog oktobra.

 Popis stanovništva u Srbiji i kazna Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

U Srbiji u subotu, prvog oktobra, počinje popis stanovništva, domaćinstava i stanova i trajaće do kraja oktobra. Građani će odgovarati na 69 pitanja, a na tri nije obavezno dati odgovor. Onima koji odbiju da učestvuju u popisu slede kazne. O tome na koji način će se ove kazne realizovati i kada će biti korišćene govorio je za RTS direktor Zavoda za statistiku Miladin Kovačević. Prema njegovim rečima, ta mera predstavlja krajnji instrument, i  naglasio da nije cilj kažnjavati ljude. On je rekao da je popis ogroman posao, objasnivši da se popis sprovodi jednom u deset godina, kao i da ovaj popis kasni jednu godinu zbog pandemije, budući da je bio planiran za april prošle godine.

"Građani će odgovarati na 69 pitanja, a popis traje otprilike 30 minuta. Nema pitanja na koja treba unapred da pripremimo odgovor. To su manje-više sva standardna pitanja koja slede preporuke UN i Evrostata. Mi se u svemu prilagođavamo međunarodnim standardima", navodi Kovačević.

Dodaje da su sva pitanja bila postavljena i na popisu 2011. godine, pa i na ranijim. "Najveća inovacija u ovom popisu je elektronsko popisivanje. Popisivači idu sa računarima i u laptopima je aplikacija koju je izradio sam Zavod, to je proizvod domaće pameti, i to će mnogo da ubrza postupak, jer se preskaču operacije koje slede nakon popisa, a to je unos podataka", naglašava Kovačević i dodaje da se sada sve odigrava onlajn, jer popisivač svakog dana nakon obavljenog posla šalje sve podatke u centralnu bazu.

On je istakao da će svi popisivači imati legitimaciju Republičkog zavoda za statistiku i ovlašćenje i da će ljudi tako znati ko je u pitanju. "Postoje i pitanja na koja ne moramo da odgovorimo na popisu, a to su etnička pitanja - nacionalna pripadnost, veroispovest i maternji jezik. Prema zakonu o popisu uvek se uvodi ta sankcija i ona je krajnji instrument - nešto što nikako nije cilj same operacije. Popisi su jedna tekovina i istorijska i kulturna, a pre svega državna i oni se sprovode u svim državama koje imaju statističke ustanove", objašnjava Kovačević.

Kada je reč o visini kazne, ona je od 20.000 do 50.000 dinara. "Nešto se odnosi i na popisivače ukoliko izađu izvan svojih uobičajenih ovlašćenja, a deo i na građane koji odbiju da učestvuju u popisu", zaključio je Kovačević.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 29

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Sladjana Djukanovic

Kako uraditi popis kada se adresa promeni

Tina

Da smo pametni pa da im niko ni vrata ne otvori. Pisi kaznu. Necu da platim. Sta ce onda, da nas strpaju sve u zatvor?

Oprezni

Popisivači bi morali da nose maske, rukavice i negativan test na Coronu, ne stariji od 72 sata.

special image