Ušteda uvođenjem novog rasvetnog sistema sa štednim sijalicama može da vam “olakša” račun za struju za čak nekoliko hiljada dinara, a ako uzmemo u obzir da se cena klasične i štedljive sijalice više ne razlikuje u velikoj meri, više ne postoji nijedan razlog zašto ne biste promenili osvetljenje u svom domu.
„Štedljive sijalice troše otprilike sedam puta manje struje za isti efekat osvetljenja kao i klasične sijalice, ali nije samo u tome stvar. Klasične sijalice u poslednje vreme imaju dosta kraći vek trajanja, pregorevaju dosta brzo, uz to se cena led sijalica približila ceni klasičnih sijalica, pa više nema nijedne prepreke za zamanu klasičnih sijalica led sijalicama“, kaže iskusni električar Tomislav Micić za MONDO.
Prema njegovom iskustvu, klasične sijalice koje se trenutno nalaze u prodaji pregore već posle mesec korišćenja, dok su ranije bile znatno trajnije. Osim toga, imaju još jedan loš efekat koji se oslikava u tome da mnogo greju.
„Na mnogim svetiljkama u kojima su postavljene klasične sijalice pojavljuje se nagorevanje izolacije na žicama koje ih spajaju, usled čega se javlja opasnost od kratkog spoja“, ističe Micić.
Naš sagovornik kaže da prilikom kupovine led sijalica treba samo voditi računa o boji svetla jer je kod klasičnih sijalica boja uvek ista, ali kada su u pitanju led sijalice postoje najčešće tri boje svetla: žućkasta, neutralna poput sunčevog svetla koju bi na prvom mestu preporičio, i hladno bela.
Koliko se zamena tačno isplati?
Prema njegovoj računici, kojom se vodio na primeru većeg stana, ekskluzivno opremnljenog, na osnovu broja sijaličnih mesta izračunao je da, ukoliko bi se sva svetla upalila, klasične sijalice bi trošile oko 1.000 vati, odnosno za sat vremena 1 kilovat-čas.
„ Ako bi sijalice gorele 12 sati potrošile bi 12 kilovat-časova, za deset dana 120 kilovat-časova, a za mesec dana 360 do 400 kilovat-časova, što je vrlo značajna potrošnja. U prevodu, kada računamo u dinarima, mesečno bi potrošile 3.000-4.000 dinara za mesec dana, ali ako bi sve klasične sijalice bile zamenjene led sijalicama, otprilike bi se potrošlio 600 dinara, odnosno oko šest puta manje novca“, objašnjava Micić za MONDO.
Dodaje i da u slučaju da upalite sve klasične sijalice od 1.000 vati, to implicira da one greju 1.000 vati, kao da ste upalili grejalicu te jačine.
„U slučaju da je u toku letnji period, takva potrošnja sugeriše da morate da uključite klimu koja će 1.000 vati da nadomesti hlađenjem jer neko mora da ohladi koliko sijalice ugreju“, kaže električar.
Halogene najviše troše
Halogene su, prema njegovim rečima, pak u neku ruku čak i gore od klasičnih sijalica jer mnogo greju i troše puno električne energije, ali i za njih postoji zamena u vidu led sijalica koje imaju isti efekat, a neuporedivo manje struje troše.
(Mondo)
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Partizanovog igrača čeka duža pauza: Mijailović otkrio detalje o povredi košarkaša!
Željko učio igrače kako da promaše slobodno bacanje: Uzeo loptu, šutnuo i okrenuo se ka Amerikancu (video)
Napadnut autobus sa fudbalerima Zvezde u Novom Pazaru! Bačen topovski udar, policija hitno reagovala