• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PACOVI ULAZE KROZ WC ŠOLJU, NAJGORA "SREBRNA RIBICA"! Stručnjak otkrio šta se dešava u Beogradu, najgore u OVIM ZGRADAMA

Autor Marija Ivetić

Ukoliko ste mislili da je ulazak pacova u kupatilo kroz kanalizaciju i WC šolju samo mit i dešava se "tamo nekom", stručnjak iz firme zadužene za dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, uveriće vas u suprotno i uputiti u mere opreza.

 Kako pacov može da uđe kroz wc šolju Izvor: MONDO/Uroš Arsić/Shutterstock

Kanalizacione i vodovodne cevi u Beogradu mogu biti pune glodara i insekata koji u potrazi za hranom lako dospeju do vašeg kupatila prolazeći kroz odvod ili otvor wc šolje. U stambenim zgradama, glodari i insekti se najčešće mogu primetiti u podrumskim prostorijama, prostorijama sa kontejnerima za smeće i u drugim prostorijama gde je nizak higijenski nivo, ali neretko se dešava da završe na visokim spratovima ako se namnože u velikom broju.

Kako za MONDO objašnjava stručnjak iz kompanije TOCSIQUM, generalno gledano, svi objekti u Beogradu koji se nalaze blizu reke, najugroženiji su po pitanju najezde glodara i insekata, pa njihovi stanari uglavno muče muku da ih se otarase.

"Beograd je stari grad ispod koga faktički postoji čitav jedan podzemni grad sa mnoštvom cevi i tunela. Stari Dorćol, Viline Vode, delovi Novog Beograda, kao i svi drugi delovi grada koji su smešteni pored reke, posebno su na meti glodara i velikog broja insekata", navodi Aleksa, stručnjak zadužen za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju.

Pacovi se penju na visoke spratove

Kako tvrdi, uprkos opštem mišljenju, pojava glodara u stanu nema nikakve veze sa spratnošću stana, odnosno niste zaštićeni od njih čak iako se vaš stan nalazi na visokom spratu zgrade.

"Hvatali smo pacove na 13. spratu zgrade, to nije nikakva retkost. U suštini, istina je da se glodari prvo pojavljuju na donjim nivoima kao što su podrumi i druge podzemne prostorije, ali ako se njihova pojava zanemari i u tom periodu se ne odradi deratizacija, šire se na više nivoe zgrade. Jednostavno, glodari se u tom slučaju prenamnože i zahvate celokupan prostor. Nakon toga se u potrazi za hranom kroz instalacione cevi svuda šire, a mogu da se penju i uz fasadu", upozorava naš sagovornik.

Međutim, kako ističe, ukoliko se redovno vrši deratizacija u nižim nivoima, jako se retko dešava da pacov uđe u stan kroz wc šolju ili na drugi način, jedino ako neki zaluta. Takođe, naglašava i da je problem glodara češće prisutan u starim zgradama sa podrumima koji se ne održavaju na adekvatan način, ali da ih ima i po novim zgradama u kojima se zanemaruje higijena.

Izvor: MONDO/Uroš Arsić

Zgrade sa skloništima najugroženije od glodara

Ipak, kako kaže, najveći problem glodari predstavljaju u velikim starim zgradama građenim u vreme bivše SFRJ, tj. onim koje mahom imaju velika skloništa ispod zemlje.

"U većini slučajeva stanari skloništima nemaju prilaz, dole godinama niko ne zalazi, a tamo se događa sve i svašta", priča naš sagovornik.

S druge strane, kada su insekti u pitanju, navodi da prolaz do naših kupatila pronalaze putem cevi i odvoda, odnosno kroz slivnik kade ili bilo koji odvod povezan sa cevi.

"Teško da išta može da ih spreči, pa i mrežica za odvod koju mnogi stavljaju. Rešenje je samo da se odvod fizički zatvori, ali u tom slučaju zatvorićemo put prolaska vode. Takođe, insekti često prolaze i kroz wc šolju. Mnogima voda onemogućava prolaz, ali pojedine vrste mogu da se kreću kroz vodu kao tzv. Silver fish ili Srebrna ribica, buba sa hiljadu pipaka, sa kojom naši građani često imaju problem u kupatilu", navodi stručnjak koji kaže da na to ne utiče ni starosti kanalizacione mreže jer ako insekata ima u kanalizaciji, pronaći će put i do vašeg kupatila.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Komentari 27

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

@⭐⭐⭐

Treće mačka na pacova? Stvarno si smešan. Пријатељу, мачка је савршени убица, она лови и кад је сита, јер јој је то у генима. Погледај нпр. тигра и домаћу мачку, имају исте покрете, само је разлика у величини. Наравно да неће свака на пацова, али 85% хоће. И не само на мишеве и пацове, већ су и кобне по змије. На викендици кад сам био, видео сам како убија змију од 60-70 цм. Од змије је остала само глава, изјела је као што ми поједемо пљеску. Мачка има више оружја у арсеналу: брзину, канџе, рефлексе, зубе и ону ствар до пода.

sasa

@@⭐⭐⭐ tacno za zmije, ali macke nisu dobri lovci pacova!!! Utuvi to sebi u glavu jer je to cinjenica!!! Prisustvo macke ce da odvrati pacove od te lokacije jer macka moze pacovima ozbiljno da oteza zivot, ali macke ne love velike pacove!!! Ne siri tako ponosno glupost i neistine!!!

⭐⭐⭐

@@⭐⭐⭐ Pišeš bre gluposti. Mačke se većinom boje pacova pogotovo kad on krene njih. Po neka se baci u koštac ali vrlo retko. Pacov je veliki,skače i ujeda...kreće čak i na čoveka kada je ugrožen.

special image