Meteorolog Slobodan Sovilj, gostujući u emisiji "Puls Srbije" komentarisao je neočekivano lepo vreme u februaru. Srbiju su ove godine zadesile poplave, s druge strane, drugom delu Evrope preti potpuna suša, pa tako svi koji sada odu u Veneciju i žele da se provozaju čuvenim kanalima, budu zaprepašćeni, budući da se voda potpuno povukla.

"NIje pala ni kap kiše, međutim, u prethodne tri nedelje, polje visokog vazdušnog pritiska, ili anticiklonalno polje uslovilo je suvo i toplo vreme. Na Alpima je duplo manje snega nego što je to uobičajeno. Iako se u narednom periodu očekuje blago poboljšanje situacije, možemo reći da je ova promena klimatskiih obrazaca, doprinela ozbiljnosti isituacije", rekao je Sovilj.

U ostatku Evrope, prema njegovim rečima, situacija će biti dijametralno suprotna.

"Očekujemo padavine. Veći deo kontinenta biće pod uticajem ciklonske cirkulacije. Prvo, u naredna dva dana padavine će biti širom severne i istočne Evrope i očekujem padavine i na našem području, tačnije na celom Balkanskom poluostrvu", rekao je.

Veliki je problem, prema Sovilju, zagađenje životne sredine.

"Naši kanali i reke zatrpani su velikom količinom smeća. Prva stvar je čišćenje korita, kako bi dočekali padavine što spremniji. Što se tiče vazduha, taj problem se ne može kratkotrajno rešiti. Moramo smanjiti individualna ložišta, što veći priključak domaćinstava na cetntralno grejanje i tako dalje... Smanjenjem emisija ovih gasova i isparenja doprinećemo čišćenju vazduha", rekao je Sovilj.

Tu je, upozorio je on, i "el ninjo" efekat, čijim će aktiviranjem širom planete biti intenzivnije i izraženije toplo vreme.

"Rano je da prognoziramo, ali ono što možemo reći je da stoji upozorenje na toplotne talase koji se pojavljuju ranije u toku leta, u junu, u delu zapadne i jugozapadne Evrope", predočio je.

Prolećne temperature usred zime, jesu zabrinjavajuće. Pojasnio je šta se to događa sa klimom u Srbiji.

"Decembar mesec bio je drugi najtopliji od početak merenja u Srbiji. Merimo od polovine 19. veka. Šta je tu bitno, visina snežnog pokrivača je mnogo manja u proseku u odnosu na 1950. godinu. Te godine u Beogradu je bio 31 dan sa snežnim pokrivačem, a sada je duplo manji. Prosečna temperatura bila je minus jedan stepen zimi, a sada je plus jedan stepen! I temperatura još raste. Iako je globalni trend u porastu u kontinentalnom području, taj iznos je duplo veći, jer se kontinenti brže zagravaju od prostranih okeanskih površina. To znači manje snega, više kiše u kraćim epizodama, i više temperature. Obaramo sve rekorde", rekao je Sovilj, uz zaključak:

"Izdali smo upozorenje za nagle promene temperatura. Biće praćen i kišom i snegom. Kišu očekujemo u subotu u severnoj i zapadnoj Srbiji. Kiša će preći u sneg i stvaranje snežnog pokrivača. Nedelja će biti još jedan dan kada očekujemo obilne padavine. Toplo će biti samo na istoku i jugoistoku Srbije. U ostalim delovima zemlje biće vlažan sneg, od jugozapada do Šumadije, gde očekujemo 10-20 centimetara snega. U utorak i sredu ponovo očekujemo padavine između kiše i snega. Martovska količina padavina biće iznad proseka za početak marta, i u Srbiji i na Balkanu. Dakle kišovit kraj zime, kao i početak proleća", rekao je.

(Mondo)