• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ZA TAJNI GRAD U JUGOSLAVIJI ZNALO SAMO 5 LJUDI, POSLE RATA SVE ODNETO: Gradili ga robijaši noću, a korišćen samo jednom

Autor Ivana Lazić

Tajni podzemni grad "Kamena devojka" sagrađen je u strogoj tajnosti, a tačna namena i plan korišćenja ostali su do danas nepoznati.

 Tajni podzemni grad Kamena devojka grad u Malom Zvorniku Izvor: youtube/screenshot/rtv Mag

Tajni podzemni grad pod imenom "Kamena devojka“, čiju gradnju je naredio kralj Aleksandar karađorđević 1931. godine. Nalazi se u Malom Zvorniku, a za njegovo postojanje tada je znalo samo pet ljudi. Podzemni lavirint su kopali i betonirali robijaši, dovođeni i odvođeni noću, tako da nisu znali ni gde se nalaze, ni šta grade. Tačna namena i plan korišćenja ostali su do danas nepoznati, jer dokumenti o ovom tajnom projektu dosad još nisu otkriveni.

Podzemni grad dugo je bio zatvoren za javnost, a otkako su njegova vrata 2011. godine otvorena za turiste, posetilo ga je više od 20.000 ljudi. Za potpunu rekonstrukciju tajnog grada, iz koga je posle rata odneto gotovo sve, potrebno je mnogo novca, a deo sredstava obezbediće Ministarstvo turizma.

Zidan je u tajnosti i sa namerom da bude ratno komandno mesto kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, Podzemni grad godinama je čekao na rekonstrukciju.

"Ovo je jedan od najznačajnijih objekata na teritoriji opštine Mali Zvornik samim tim što je ovo jedini objekat takve vrste koji je kraljevska porodica Karađorđević radila na teritoriji bivše Kraljevine Jugoslavije“, rekao je Vojislav Stamenković iz Kabineta predsednika opštine Mali Zvornik.

Tajni grad je smešten u brdu u blizini pešačkog mosta koji spaja dve obale Drine. Gradili su ga zatvorenici, koji su dovoženi noću sa povezom preko očiju, kako ne bi mogli da zapamte lokaciju.

Podzemni grad prostire se na oko 5.000 kvadratnih metara, u kojima je smešteno oko hiljadu i po metara hodnika i oko 70 prostorija, a trebalo je da prime između tri i pet hiljada ljudi.

"Kamena devojka“ je korišćena samo jednom. U njoj je svoje poslednje dane u Srbiji proveo kralj Petar Drugi Karađorđević pre odlaska u izbeglištvo.

Opština Mali Zvornik je tek 2013. godine uspela da Kameni grad prenese u svoje vlasništvo. Sa skromnim budžetom uradili su osvetljenje, a u narednom periodu uradiće i projekat za rekonstrukciju koju će finansirati Ministarstvo turizma.

Za početak biće urađena hidroizolacija i obnovljena prostorija u kojoj je održana poslednja sednica Vlade pre odlaska kralja u izgnanstvo.

"Mi ćemo ove godine početi sa ozbiljnom rekonstrukcijom tajanstvenog grada Karađorđevića i nadam se da će prvi turisti ozbiljnije moći da uđu i vide ovaj objekat, upoznaju se sa istorijskim detaljima već tokom ove godine“, kaže ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.

U rekonstrukciju Podzemnog grada, Malozvorničani polažu velike nade. Ideja je da "Kamena devojka“ bude ne samo turistički brend Malog Zvornika no i cele Srbije.

Grad u Malom Zvorniku
Izvor: youtube.com/RTV Mag

(Mondo/RTS)

Pročitajte i ovo:

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Maksim

Lupetaš k'o prozor na promaji.

propast komunizma

Drug Bravar je napravio preko 100 podzemnih velikih bunkera u bivšoj YU. Tako se utukao toliko novca da se moglo sa tim napraviti preko 50 novih velikih fabrika, preko 100 velikih bolnica i preko 1.000 obdaništa. Svi ti bunkeri nisu bili vredni u ratu i bačene su pare.

Micika

Malo znanja i istine oko objekta koji nikada nije priveden nameni.O turizmu i privodjenju objekta svrsi su nerealne priče bez obzira na želju vlade RS da se sredstvima (prilično velika su uložena ,a i nova planirana),nema prave strategije već obične želje lokalaca da se o njima priča.Projekata je bilo i ranije,ali osnovni problem je pupljikava struktura kamene mase u kojoj su iskopani tunelski kanali,čije korišćenje nije ni za gajenje"bukovača".Objekat više liči na mnogobrojne promašaje prethodnih,a i tadašnjih vladara,pa i želja sadašnjih bez prave i realne sveukupne sagledivosti postojećeg stanja,biće još jedan u moru promašaja,a turizam u MZ je nemoguć.

special image