• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

UPOZORENJE VOZAČIMA - EVO ZAŠTO NIKAKO NE SMETE DA VOZITE KROZ DUBLJU VODU! Šteta na automobilu može da bude PAPRENA

Autor Jana Desovski

U sredu smo bili svedoci nezapamćenih pljuskova u Beogradu, ali i u ostataku Srbije, a automobili građana su ostali pod vodom.

 Vožnja kroz duboku vodu posle kiše je opasna Izvor: Twitter/ @nenad83

Jako nevreme u sredu oko 19 časova zahvatilo je Novi Sad, ulice su bile poplavljene, a saobraćaj blokiran. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, zbog posledica padavina, intervenisali su na teritoriji Grada Novog Sada, opštine Beočin, Sremskim Karlovcima, Zrenjaninu, Šapcu, Rumi i Valjevu, a u akciji spasavanja bili su uključeni i vatrogasci-spasioci. 

Velike količine padavina su paralisale gradske ulice, toliko da su u pojedinim delovima automobili ostali potpuno poplavljeni. Važno je znati kada treba da se odustane od prolaska vozilom kroz vodu, jer oštećenja koja mogu nastati nisu mala, niti jeftina za popravku.

Kako ne vozimo svi terence, treba znati kada više nije pametno da vozilom prolazimo kroz duboke i velike bare. Prolazak kroz dublju vodu gradskim automobilom nije preporučljiv jer je rizik od ulaska vode u motor preveliki, piše Nova.rs. Prilikom vožnje po kiši treba izbegavati vodu dublju već od 10 centimetara, jer većina gradskih, ali i modernijih automobila, ima usisnike vazduha koji su nisko postavljeni. U slučaju prolaska kroz duboku vodu, ona može stići čak i do motora a to obično dovodi do katastrofalnih posledica kao što su ulazak vode u cilindre ili pucanje klipova usled opterećenja. Sa druge strane, nije dobro ni kada voda prodre u kraj izduvne grane pozadi.

Ako nemate drugu opciju i morate da prođete kroz nešto dublju vodu, vodite računa da vozite ravnomernim gasom. Osim navedenog, kada su ulice prekrivene vodom, čak i ako vam se učini da vaše vozilo tuda može da prođe, računajte na to da možete da uletite u rupu koja se ne vidi, a zbog čega će više vode ući u vozilo.

Najveći udar na džep vlasnika vozila koje je poplavljeno predstavlja šteta na elektronici. Ona na poplavljenim vozilima uvek strada. Kablovi, vodovi, konektori, računari, razni instrumenti, akumulator, vazdušni jastuci… su komponente kojima vodena stihija nanosi najviše štete jer su na nju najosetljivije.

Po nekim procenama servisera u slučaju prodora vlage u računar do otkaza dolazi u 95 odsto slučajeva. Što je po vlasnika i najgore, računari spadaju među najskuplje komponente na današnjim automobilima.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bojan..

Jednom rečju, ako ti se desi tako nesto ne daj boze, odma tužiš grad zato što nisu napravili dobar odvod vode,u slučajevima velike kiše kao što je u NS, ma da u NS pala velika ili mala kiša, uvek je problem

Voždovac

Znaci automobili nisu daleko odmakli u zadnjih 50 godina, kroz dublju vodu su mogli oni automobili kojima je jedina elektronika bila platinsko dugme?!

Arsenije

Ako je 10 cm granica po Beogradu niko ne bi smeo da vozi po kiši. Malo-malo pa se naiđe na mesto odakle voda ne otiče i gde je bara (ili bolje reći jezero) dublje od 10 cm.

special image