Vest o izgradnji staklene platforme vidikovca na Kablaru podigla je cene u Ovčar Banji, pa se, nezvanično, za stan od 40 kvadrata koji je pre godinu i po dana vredeo od 18.000 do 20.000 evra, sad nudi i 90.000 evra.
U zaštićenom području Ovčarsko-kablarske klisure danas se traži i oronula kuća, međutim vlasnici su prestali da prodaju imovinu, a potražnja je iz dana u dan sve veća.
"Ova priča o cenama počela je odmah pošto je država krenula da obnavlja centar varošice. Neposredno pre toga je prodato par stanova i tu je trgovina stala. Zainteresovanih kupaca je sve više, ali niko još ne želi da prodaje stanove i kuće. Svi su prepoznali šansu za zaradu od turizma, koja u Banji nikad nije bila isplativa kao danas", priča Nenad Stojković, meštanin Ovčar Banje koji je i sam imao ponudu za prodaju svoje porodične kuće koju je odavno preuredio i izdaje turistima.
Kaže da u Ovčar Banju u poslednje vreme dolazi više gostiju, među njima i stranci, a zbog ograničenih kapaciteta, smeštaj mora da se rezerviše unapred.
Ovčar Banja ima oko 100 stanovnika, a Stojković je zapazio, kaže, nešto neverovatno.
"Za godinu dana niko se nije odselio, što ne pamtim da se dogodilo! Ljudi žele da se vrate i da profitiraju. Čak i oni koji su zbog posla otišli u okolne gradove Čačak i Lučane, a ovde imaju domaćinstva, vraćaju se, renoviraju svoje objekte, o prodaji niko ne razmišlja. Međutim, kako će banja zaista postati top destinacija, kupci se i dalje raspituju, pa to dodatno podiže cene", priča Nenad.
Dobro upoznat sa dešavanjima u varošici, Stojković kaže da zvaničnog podatka o ceni kvadrata nema, ali od usta do usta se širi da vlasnici dižu cene u oblake s jasnom namerom da kupce odbiju. Cena kvadrata u Čačku u novogradnji ide do 1.650 evra, a kvadrat skromne vikendice na 800 metara od centra Banje, nizvodno Moravom, već je za 200, 300 evra skuplji. U najvećem broju slučajeva reč je o montažnim objektima koji su građeni na zemljištu manastira Sretenje, bez dozvole.
Nedavno je železnički vagon uređen za prenoćište, prodat za neverovatnih 10.000 evra, odnosno samo toliko košta mesto pored vode. Trenutno se prodaje jedna omanja vikendica za 30.000 evra, ali vlasnik na svaki novi poziv podiže cenu.
"Prodaje se i jedna za 70.000 i uveren sam da će ona ubrzo dobiti novog vlasnika, iako ne vredi toliko. Sve su ovo montažni objekti poplavljeni više puta a mnogi imaju i rešenja za rušenje. Izdavanje vikendica pored vode je postao vrlo unosan biznis, a koliko čujem i njihov najam je poskupeo", kaže Čačanin B.S. koji za vikendicu pored reke, manastiru plaća godišnji zakup zemljišta od oko 150 evra.
(Mondo/Informer)
Kevin Panter srušio Partizan: Crno-beli se čudesno vratili, ali onda ih srušio bivši kapiten!
"U seriji Sablja je izgovorena velika neistina": Vuk Drašković bez dlake na jeziku, pomenuo i pobunu Crvenih beretki
"Pomislio sam da su sve shvatili, a onda ne uradimo najlakšu stvar na svetu": Željko Obradović o Partizanovih 2-7
Željko Obradović o ključnom momentu poraza Partizana: "Moramo to da naučimo, nedopustivo je"
Navijači Partizana prvi put zviždali svom igraču: Gube strpljenje za njega, evo čije su ime skandirali!