Ovo stanje je uobičajeni rezultat hormonalnih promena i obično prolazi samo od sebe.

S druge strane, postporođajna depresija je mnogo ozbiljnije stanje koje može nastati od treće nedelje nakon porođaja i može potrajati duže. Ova vrsta depresije zahteva stručnu intervenciju kako bi se adekvatno lečila i podržala majka u oporavku.

"Podaci govore da do 80% žena prolazi kroz baby blues, dok čak do 10% očeva doživljava određenu reakciju, od kojih neke mogu biti depresivne. Ovo je češće kod očeva čije partnerke prolaze kroz postporođajnu depresiju", naveo je dr Oliver Vidojević, psihijatar Instituta za mentalno zdravlje, na nedavno održanom panelu "Emocionalni izazovi prvih dana roditeljstva o kojima se malo priča", koji je uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije organizovala Rosa u želji da pokrene razgovor o ovoj osetljivoj temi i otvari put za važne promene.

ROSA
Promo 

 Bitno je da se o ovoj temi otvoreno razgovara i da se pruži podrška svim roditeljima koji prolaze kroz emocionalne izazove nakon porođaja. Stručnjaci preporučuju da se o svim promenama u raspoloženju i ponašanju nakon porođaja razgovara. Pored partnera, mamama u prve dve nedelje velika podrška mogu biti patronažna sestra, pa i pedijatar. Međutim, ako se i posle dve nedelje uznemirenost, nesigurnost i zabrinutost nastave, najbolji izbor roditeljima su stručnjaci za mentalno zdravlje.

Rosa je više od jedne decenije uključena u različite nacionalne programe Vlade Republike Srbije i Ministarstva zdravlja za stvaranje boljeg okruženja kako za mame i bebe, tako i celu porodicu - od osnivanja banke humanog mleka, preko pokretanja 20 školi roditeljstva širom Srbije, do opremanja i uspostavljanja soba za dojenje. Tokom 2023. godine Rosa je nastavila da prikuplja 1 dinar od svake 0,5l i 1,5l boce za podršku patronažne službe i unapređenja rada Škola roditeljstva širom Srbije.