• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OVI FAKULTETI POSTAJU SVE POPULARNIJI, POVEĆAN BROJ UPISA: Situacija promenjena - Studenti sve ređe biraju OVA zanimanja

Autor Miloš Škrbić

Profesori državnog fakulteta se žale na veliki broj studenata koji biraju da se školuju na privatnim akademijama.

 GetOriginalImageById.jpg Izvor: MONDO/Jelica Dojčinović

Na fakultete beogradskog univerziteta u akademskoj 2023/24 godini upisano je 12.417 brucoša, dok je ostalo nepopunjeno 2.896 mesta i to 1.365 budžetskih i 1.531 mesto za samofinansirajuće studente. Statistika pokazuje da se iz godine u godinu smanjuje broj brucoša i da je sve veći broj nepopunjenih mesta na fakultetima. Najviše slobodnih mesta ostalo je na Rudarsko- geološkom fakultetu, Tehnološko- metalurškom, Poljoprivrednom, Šumarskom, Filološkom, Učiteljskom, Matematičkom i Fizičkom fakultetu. Da situacija na Fizičkom fakultetu uopšte nije sjajna, videlo se još u junu, kada se za nastavnički smer prijavio samo jedan brucoš. Dekan Fizičkog fakulteta Ivan Belča kaže da treba da budemo uplašeni jer sve manje brucoša upisuje državne beogradske fakultete, dok je na privatnim fakultetima povećan broj upisanih studenata. To, naglašava, pokazuje da je društvo na najnižem mogućem nivou.

Statistika pokazuje da se iz godine u godinu smanjuje broj brucoša i da je sve veći broj nepopunjenih mesta na fakultetima.

Prošle godine na najstarijem univerzitetu u Srbiji ostalo je nepopunjeno 2.185 mesta, dok je u akademskoj 2021/22 godini ostalo slobodno 1.980 mesta. Kako su rekli sa Rudarsko-geološkog fakulteta, oni su uspeli da popune manje od 40 posto upisne kvote. Dodaju da postoji realna opasnost, ako se takav trend nastavi, da u narednim godinama ostanemo bez kadrova koji će se baviti rudarstvom.„Za to je kriva kampanja koja se vodi protiv rudarstva u Srbiji", kaže dekanka Rudarsko-geološkog fakulteta Biljana Albomasov.

Dekan Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Ivan Belča koji je u junu imao samo jednog zainteresovanog brucoša za nastavnički smer na ovom fakultetu, kaže da ga nezainteresovanost mladih za studiranje na beogradskim fakultetima uopšte ne iznenađuje, ali da je poražavajuće što broj upisanih studenata na privatnim fakultetima raste.

"Profesorska zanimanja su problem na našem fakultetu. Nije ni čudo što, paralelno, na Učiteljskom fakultetu imamo sličnu situaciju, kao i na drugim fakultetima prirodno-matematičkog usmerenja koji se odnose na nastavu. Tu je veliki pad", navodi dekan Fizičkog fakulteta.

"Vi imate problem i sa vozačima koji inače imaju veće plate nego nastavnici u srednjoj školi i o tome se govori godinama. S druge strane, imate isto to i na univerzitetu. Niske plate na univerzitetu. Ništa nije loše da prosečna plata vozača u GSPu bude veća od srednje plate u Srbiji, međutim ako želite da podignete društvo, vi morate da krenete od obrazovanje i nema druge. Nema ni nauke", smatra dekan.

Najveća zainteresovanost za FON, ETF, Fakultet bezbednost i Arhitektonski

U prvom upisnom roku, prema podacima sa fakulteta Univerziteta u Beogradu primljeno je 11.576 studenata, a ukupan broj preostalih mesta je 3.737, od čega je za studije na teret državnog budžeta slobodno 1.891 mesto i 1.846 mesta za samofinansiranje, objavljeno je na sajtu Univerziteta u Beogradu.

Prorektor za nastavu Univerziteta u Beogradu (UB) Dejan Filipović rekao je da su na četiri fakulteta UB podeljeni svi indeksi: na Fakultetu organizacionih nauka, Elektrotehničkom, Arhitektonskom i Fakultetu bezbednosti. "Na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja preostalo je tri mesta, na Farmaceutskom pet mesta (za studije na engleskom). Pored četiri popunjena fakulteta (za budžet i samofinansiranje) na još na sedam fakulteta nije ostalo nijedno budžetsko mesto. To su Pravni i Ekonomski fakultet, Fakultet političkih nauka, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Veterinarski, Stomatološki i Farmaceutski fakultet. Na preostalih 20 fakulteta ostalo je slobodnih budžetskih mesta, ali su na većini popunjena sva budžetska mesta na određenim studijskim programima", rekao je tada Filipović, navodi se na sajtu UB, prenosi Tanjug.

Demografija, skup život u Beogradu, studiranje u inostranstvu

Dekan Mašinskog fakulteta u Beogradu prof. Vladimir Popović kazao je za Euronews kaže da postoje tri objašnjenja zašto se svake godine povećava broj nepopunjenih mesta namenjen brucošima. To su demografija, skup život u Beogradu i odlazak u inostranstvo na studiranje.

"Svake godine sve je manje maturanata. Drugo objašnjenje su troškovi života u Beogradu, te se deca odlučuju da ostaju u svom rodnom mestu. I treće - tokom kovida bilo je teško otići na studiranje u inostranstvo i uglavnom su deca ostajala u Srbiji. Sada verujem da je jedan deo dece otišao da studira van", rekao je Popović.

BONUS VIDEO

Pogledajte

03:00
UPIS NA FAKULTETE
Izvor: Kurir TV
Izvor: Kurir TV

 (Mondo/Nova S)

Možda će vas zanimati

Komentari 18

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zvezdica

Da se razumemo za upis na drzani fakultet ako nisi bas neki djak potrebne su pare i ne moras ni dolaziti na predavanja diploma te ceka na privatnom ti se posvete i savremenije uce ako zelis da naucis da imas znanje u suprotnom plati i diploma te ceka Dakle sve je do osobe ko zeli naucice ko ne zeli nece svugde ima izuzetaka ali veliko razocarenje na drzavnom fakultetu gde deca takozvanih skolovanih roditelja uzimaju mesta na drzavnim fakultetima talentovanoj i sposobnoj deci jel molim ne priznaju privatne fakultete (kupuju) tako da su ostali djaci buduci studenti prinudjeni da upisu privatni fakultet na fakultetima gde se prima jako mali broj Iskrivljena je svest a ne privatno ili drzavno

Ma dobro to nego...

@Zvezdica A tacka, zarez, nista, jel?

Kole

Kao student ETF-a, drzavnog fakulteta i to jednog od najtezih (ne prema mojoj oceni vec mnogi upuceni tako kazu) mogu da kazem da ne mislim da je problem postojanje privatnih fakulteta. Zdrava konkurencija je uvek dobra, jer te tera da unapredjujes proceses i sebe kao instituciju. Hajde da pogledamo npr. koliko je prosecno trajanje studiranja drzavnih fakulteta. Ne kazem da bi svi trebalo da zavrse u roku, cak ne mislim i da treba svi da zavrse faklutet (narocito ako nemaju kvalitet), ali da na mnogim drzavnim fakultetima postoje profesori i predmeti koji blokiraju studente u daljem studiranju nije normalno. Ne moze niko da me ubedi da je normalno da prolaznost na nekim predmetima bude 10-15%. Znaci da taj profesor ma koliki strucnjak bio ne radi dobar posao. I sta kao najzad polozim sa 6 taj predmet i kao vredelo je sto su drdnali ljude 2 godine dok ne poloze ispit. Ne mozete da me ubedite da su svi ti ljudi glupi. Narocito ako se desi taj predmet na 3-4 godini. E zato neka se zamisle ovi sa drzavnih fakulteta. Neka izadju iz ledenog doba i pocnu da razmisljaju da li je mozda i u njima greska. Sto se privatnih fakulteta tice treba da postoji ozbiljnija drzavna evaluacija njihovih predavanja i programa, i tokom sertifikacije i posle. Svi vezujete privatne fakultete sa zaposljavanjem po drzavnim institucijama i sa stranackim zaposljavanjem. Znaci nije problem postojanje privatnih fakulteta vec je problem sam sistem vrednosti i morala koji postoji u Srbiji i korupcije i nepotizma. Da se organizuju posteni konkursi da li mislite da bi ti studenti privatnih fakulteta mogli da prodju ako nisu bolji od ovih sa drzavnih fakulteta? Nego su se ovi sa drzavnih fakulteta uljuljkali posto su godinama bili nedodirljivi. Neka se malo pokrenu i probaju da se modernizuju, da pogledaju i sebe u ogledalo da li je problem i do njih.

special image