Ako je suditi prema rezultatima poslednjeg popisa stanovništva, broj Jugoslovena u našoj zemlji porastao je čak za 3.840 osoba, dok je broj Srba smanjen za 627.911 osoba u odnosu na prethodni popis iz 2011. Istovremeno, broj osoba koje se izjašnjavaju kao vanzemaljci, Džedaji, Indijanci, Marsovci i Štrumpfovi porastao je čak za 240.273 u odnosu na prethodni popis iz 2011. godine.
Naime, prilikom poslednjeg popisa stanovništva, tačno 322.013 osoba je u rubriku „nacionalna pripadnost” upisalo pripadnost imaginarnoj naciji, a među našim sugrađanima ima i onih koji nacionalnost doživljavaju kao pripadnost omiljenom sportskom klubu i izjašnjavaju se kao „delije”, „grobari”, „radovci”… Skoro 12.000 osoba svoju nacionalnost pripadnost razume kao regionalnu, pa su se na najnovijem popisu izjasnili kao Šumadinci, Vojvođani, Sremci, Timočani i Krajišnici. Bilo je dosta njih koji su u rubriku „nacionalna pripadnost” upisivali grad u kom žive i izjašnjavali se kao Beograđani, Užičani, Vranjanci i Čačani, a među njima ima onih koji su želeli još direktnije da naglase svoj lokalpatriotizam, pa su sebe predstavljali kao Zemunce, Dorćolce i Čuburce.
U Republičkom zavodu za statistiku podsećaju da su građani prilikom popisa stanovništva imali pravo da se izjasne kako se osećaju, to jest da u rubriku „nacionalna pripadnost” napišu šta žele, baš kao što imaju pravo da ovu rubriku ostave praznu. Odgovori građana koji se nisu jasno izjasnili o svojoj nacionalnoj pripadnosti na kraju se klasifikuju u četiri rubrike – u rubriku „nisu se izjasnili” spadaju oni koji nisu želeli da definišu svoju pripadnost nekoj naciji, rubriku „regionalna pripadnost” popunjavaju osobe koje nacionalnu pripadnost doživljavaju kao pripadnost nekoj geografskoj regiji (Vojvodini ili Šumadiji), u rubrici „nepoznato” nalaze se građani koji su se, primera radi, izjasnili kao vanzemaljci, pacifisti, kosmopolite, vilenjaci, pirati, rokeri, mistici i ostale „egzotične” kategorije stanovništva, a u rubrici „ostali” navedeni su podaci o etničkim grupama u Srbiji koje broje manje od 2.000 ljudi, kao što su Cincari, Česi ili Italijani, kao i oni građani koji su izrazili dvojaku nacionalnu pripadnost tipa Srbin-Makedonac, Mađar-Jugosloven ili Crnogorac-Srbin.
Da je na subjektivni doživljaj pripadnosti nekoj naciji uticao i raspad zemlje, svedoči i podatak da od početka građanskog rata u bivšoj Jugoslaviji kontinuirano raste broj osoba koje nisu želele da se izjasne o nacionalnoj pripadnosti – tako je 1991. godine svega 10.718 osoba odbilo da se izjasni kojoj naciji pripada, da bi 2001. godine broj neopredeljenih bio skoro jedanaest puta veći i iznosio 107.732. Na popisu stanovništva iz 2011. čak 160.000 osoba nije želelo da se izjasni o nacionalnoj pripadnosti, a u porastu je i broj onih kojima je regionalni identitet snažniji od nacionalnog – tako se 1991. godine svega 4.841 osoba izjasnila kao Šumadinac ili Vojvođanin, da bi prilikom poslednjeg popisa čak 11.929 u rubriku „nacionalna pripadnost” upisivao regionalnu pripadnost.
Za tri decenije duplo je povećan i broj naših sugrađana čija je nacionalna pripadnost nepoznata, odnosno koji se osećaju kao vanzemaljci ili Džedaji.
BONUS VIDEO - ZATVARAMO VRATA 2023. GODINI I SUMIRAMO UTISKE! EVO KAKVA JE GODINA BILA NAŠIM GRAĐANIMA!
(Mondo/Politika/M. Š.)
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Partizan prosuo sve i izgubio u Subotici: Bledi crno-beli nisu mogli protiv Spartaka!
4, 3, 2 - Karlik Džouns za pobedu Partizana! Pogledajte koš kojim je Amerikanac zapalio Grobare u Berlinu
"Uvek sam verovao u Željka Obradovića!": Ostoja Mijailović pričao o timu i otkrio budžet Partizana
Uroš Blažić je osuđen na maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora!