Svedočimo proleću kada mu nije vreme, snega nema ni u višim planinskim predelima, a o većim gradovima da i ne govorimo.

Taman smo pomislili da ćemo, nakon prvog hladnijeg talasa, zaista dočekati zimu, međutim, čini se da ćemo morati još malo da sačekamo. Republički hidrometeorološki zavod najavljuje da nas tokom cele sedmice očekuju natprosečno visoke temperature.

Ovim povodom gost "Pulsa Srbije" bio je Goran Mihajlović, pomoćnik direktora RHMZ-a. Prvo se osvrnuo na najtoplije dane u febrauaru, kao i to koliko će "proleće" u drugom mesecu godine trajati.

"Pre svega, najtopliji februar po istorijskim podacima je onaj 12. iz 1899. godine kada je izmereno neverovatnih 24,5 stepeni. To je rekord koji ipak nećemo preći, ali blizu smo. Ipak, to je bilo pre više od 100 godina, a po sadašnjim merenjima, u poslednjoj deceniji smo imali toplo vreme u februaru, barem nekoliko toplih dana" - započeo je Mihajlović, pa dodao:

"Ono što sledi jeste da će se zima ipak vratiti u naše krajeve, ovo je mali predah, prolećni predah, ali biće hladnih dana i snega na planinama".

Otkud ovako toplo vreme i sa čime ima veze: "Dakle, priliv tople vazdušne mase i jačanje polja visokog vazdušnog pritiska sa jugozapada Evrope je donelo toplo vreme, u Francuskoj je bilo više od 20 stepeni. Ova topla vazdušna masa je zahvatila i zapad Evrope, te Balkansko poluostrvo. U sklopu tog strujanja, topao suptropski vazduh je doneo toplo vreme. Temperatura je 10-ak stepeni iznad onih uobičajenih za ovo doba godine".

BONUS VIDEO:"OVO JE BIO KRATAK PREDAH, VRAĆA NAM SE SNEG I ZIMA" Meteorolog za objasnio šta je uzrokovalo proleće u februaru

Kurir televizija "OVO JE BIO KRATAK PREDAH, VRAĆA NAM SE SNEG I ZIMA" Meteorolog za Kurir objasnio šta je uzrokovalo proleće u februaru

(Mondo/Kurir/M. Š.)