• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"ČEKALA SAM NEKOLIKO MESECI": Istražujemo ko zaposlenom koji je duže od 30 dana na bolovanju isplaćuje platu

Autor Ivana Vlajković

RFZO isplaćuje platu zaposlenom koji je duže od 30 dana na bolovanju.

 republički fond za zdravstveno osiguranje Izvor: Mondo/Uroš Arsić/GoogleMaps/Shutterstock

Izabrani lekar zaposlenom može da otvori bolovanje do 30 dana. Nakon tog perioda prvostepena lekarska komisija Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) utvrđuje privremenu sprečenost za rad. Platu radniku do mesec dana bolovanja isplaćuje firma, a nakon toga ova obaveza "pada" na državu, izuzev u posebnim situacijama.

"Naknadu zarade za vreme bolovanja dužeg od 30 dana isplaćuje RFZO. Međutim, u slučaju bolovanja zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti, naknadu za sve vreme bolovanja plaća poslodavac. Izuzetak su i bolovanja zbog dobrovoljnog davanja organa, ćelija i tkiva i bolovanja zbog nege deteta mlađeg od tri godine, kada naknadu zarade od prvog dana bolovanja plaća RFZO", objasnili su za MONDO iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

Kako su naveli za naš portal, RFZO novac isplaćuje poslodavcu na poseban račun, a on isplaćena sredstva prenosi na račun zaposlenog. U izuzetnim slučajevima naknada zarade se isplaćuje na račun osiguranika koji je na bolovanju. "RFZO novac isplaćuje direktno zaposlenom ako je osiguran kao preduzetnik ili je zaposlen kod preduzetnika koji nema poseban račun. Direktno se isplaćuje i naknada zarade sveštenicima i verskim službenicima na bolovanju", istakli su. 

Koliko zaposleni na bolovanju čekaju da RFZO isplati naknadu zarade?

Beograđanka J. T. (34) se porodila 2021. godine. Kako je ispričala za MONDO, nekoliko meseci je čekala da joj firma isplati zaradu. Iz firme su joj objasnili da joj novac ne isplaćuju jer čekaju uplatu iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

"Nakon što mi se završilo porodiljsko, morala sam da otvorim bolovanje za posebnu negu deteta. Moram da istaknem da sam tad platu dobijala u isto vreme kad i ostali zaposleni. Napominjem da tad nisam morala da čekam da dobijem novac", kazala nam je naša sagovornica. 

Iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje su za naš portal naveli da naknadu zarade isplaćuju u roku od 21 dan od dana dostavljanja kompletnog zahteva.

"Zahtev podnosi poslodavac nakon isplate zarade za mesec za koji potražuje naknadu zarade od RFZO i to u roku od najviše 15 dana od isplate. Tako, na primer, ukoliko poslodavac 7. maja 2024. godine isplati zaradu za april, a već 8. maja 2024. godine podnese zahtev za isplatu bolovanja, RFZO će najkasnije do 29. maja 2024. godine preneti sredstva na poseban račun poslodavca koji ima rok od sedam dana da zaposlenom isplati naknadu zarade za vreme bolovanja", zaključili su iz RFZO za portal MONDO. 

Izvor: Shutterstock/Fishman64

Detektivi proveravaju zaposlene

Podsetimo, naš portal je ranije pisao o tome da poslodavci proveravaju zaposlene na bolovanju tako što angažuju privatne detektive.

"U današnjem brzom i konkurentnom poslovnom svetu, kompanije u Srbiji neprestano traže načine da obezbede efikasnost i produktivnost svojih zaposlenih. Od službenika do najviših rukovodilaca, svaki zaposleni igra ključnu ulogu u uspehu kompanije. Međutim, sa porastom prevara, krađa i nedoličnog ponašanja zaposlenih, kao i lažnih bolovanja poslodavci se obraćaju detektivskim agencijama kako bi proverili ponašanje i aktivnosti zaposlenih", ispričao je ranije za MONDO Mirsad Mehmedović direktor detektivske agencije Seguridad.

Lažno bolovanje

Detektivske agencije koriste različite tehnike nadzora za praćenje zaposlenih i prikupljanje dokaza o njihovim aktivnostima tokom bolovanja. Na taj način, poslodavci se nadaju da će identifikovati zaposlene koji zloupotrebljavaju bolovanje i preduzeti odgovarajuće disciplinske mere.

"Dok jedni tvrde da je korišćenje detektivskih usluga zadiranje u privatnost, drugi smatraju da je to neophodna mera za zaštitu interesa kompanije. Bez obzira na to gde se neko nalazi po tom pitanju, jasno je da je zloupotreba bolovanja problem koji je sve prisutniji", istakao je ranije direktor detektivske agencije.

Procene su da je u Srbiji, od 280.000 bolovanja koliko se otvori godišnje, lažno čak oko 15 odsto. To znači da više od 40.000 radnika svake godine odsustvuje sa posla, iako nema nikakvih zdravstvenih tegoba, izneo je Mirsad Mehmedović zaključak na osnovu objavljenih podataka.

BONUS VIDEO: 

Pogledajte

00:31
"JA KAO DIREKTOR NE MOGU DATI OTKAZ AKO NEKO ZLOUPOTREBI BOLOVANJE" Stojanović: Više nema priče za one koji su to radili
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

Možda će vas zanimati

Komentari 18

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Minus

A ko proverava poslodavca koji namerno ne želi da isplati bolovanje osobi koja je ostvarila pravo na invalidsku penziju?????

Dragoljub

Lažna bolovanja uzimaju makom radnici sa sela da bih mogli da rade poljoprivredu. Dok se oni vuku na lažna bolovanja u firmi im ide Plata i radni staž. Najveći promašaj i gubitak za firmù je kada zaposlite radnike sa sela

Zoran Melbourne

E sada vam je jasno zašto smo mi otišli vani a i nekajemo se.Tamo su oduvek bile veze i biće,mnogi su zbog toga otišli vani,tamo su se kupovale diplome i takvi su morali ostati.

special image