Iza masivnih vrata na spratu Narodne Skupštine, više od 80 godina svoj život živi vredna riznica starih i retkih knjiga iz različitih oblasti, rukom pisanih stenografskih beležaka sa zasedanja, vrednih primeraka zakona... U biblioteci ima oko 11. 000 knjiga, pažljivo složenih na policama, u čitaonici sa galerijom ili u specijalno dizajniranim vitrinama, čini se svaka vrednija od prethodne.
Ipak, ako bi neka morala u tom rangu da se izdvoji, izbor bi pao na prvi srpski Sretenjski ustav, iz 1835. godine, i Ustav Knjažestva Serbije iz 1838, poznatiji kao Sultanski hatišerif.
Čuvaju se u posebnoj vitrini, a iako se vadi samo u retkim prilikama i čuva pod posebnom temperaturom, ,načelnica biblioteke Jelena Marković, pokazala ga je novinarima, ali i čitaocima portala "MONDO".
"Stara i retka knjiga je definitivno najveće blago biblioteke. Mi imamo dosta naslova i vrednih dokumenata, ali ako bih morala da izdvojim, možda je ovaj Ustav jedna od najvećih vrednosti", rekla je ona na početku price za naš portal, kao i beleške pisane rukom za vreme Prvog svetskog rata, u Nišu i na Krfu.
Osim ovih primeraka koje smo videli na policama, skupštinska biblioteka u depoima ima smešteno još oko 50 hiljada. Prostorija su namenski projektovane u vreme kada je planirana izgradnja Narodne skupštine 1901. godine.
Fond biblioteke koju smo posetili formiran je fonda Biblioteke Narodne skupštine Kraljevine Jugoslavije, koja je 1918. godine (prilikom ujedinjenja) nasledila književni fond Biblioteke Narodne skupštine Kneževine i Kraljevine Srbije iz 1889. godine. Najstariji deo fonda su knjige koje su pripadale Ministarstvu unutrašnjih dela Kraljevine Srbije, a zatim Predsedništvu Ministarskog saveta, unutar koga se nalazio i Centralni pres biro s knjižnicom.
Kada je završena gradnja, 1936. godine, konačno je i ozvaničen raspored, namena i naziv prostorija u kojima se i danas nalazi biblioteka i čitaonica.
Najstariji protokoli su iz 1859. stenografski zapisi Skupštine u Kragujevcu, a najstarija knjiga Slavenoserpski magazin, štampan 1768. godine.
"Knjige su namenjene poslanicima, naučnim radnicima i svima koji, uz posebnu dozvolugeneralnog sekretara, mogu da uđu. Ovim marljivim i posvećenim bibliotekarkama zainteresovani mogu da se obrate I putem mejla, za određeni document, sadržaj, literature, a one će, ukoliko je to moguće, izaći u susret i pripremiti, a po potrebi I poslati kopije putem mejla. Ono što je bitno, naglašavaju, knjige se nikad ne iznose iz biblioteke", rekla je Jelena za naš portal.
Našim novinarima bibliotekarke su iznele i Dušanov zakonik, koji je štampan 1898. godine, a na policama samuju i zbirke starih i retkih knjiga koju čine univerzitetski udžbenici iz istorije, jezika, logike, političke ekonomije, geografije, filozofije, čiji su autori naši poznati stvaraoci Đuro Daničić, Joakim Vujić, Avram Mrazović, Sima Milutinović Sarajlija, Čedomilj Mijatović, Ljubomir P. Nenadović (izdavač), Danilo Medaković i ostali.
Od beletristike zbirka poseduje 'Davorje' Jovana Sterija Popovića, 'Stihotvorenija' Lukijana Mušickog, roman 'Velimir i Bosiljka' Milovana Vidakovića i dr. Velikan srpske pismenosti Vuk Stefanović Karadžić zastupljen je dvema publikacijama, i to 'Kovčežić za istoriju, jezik i običaje Srba sva tri zakona (vere)' i 'Praviteljstvujušći sovjet srpski za vremena Karađorđijeva'.
Neke su u biblioteku stizale tako što su političari tog vremena poklanjali svoje knjige i literature koje su skupljali, davali su i rukopise sa sednica...
Biblioteka pokradena, knjige završile na Buvljaku
Tokom petooktobarskih demonstracija, kada su građani nasilno ušli u Skupštinu, deo iventara je pokraden, a na meti su se tada našle i knjige, Kako smo saznali, slučajan splet okolnosti namestio je da se nekoliko dana kasnije nekadašnja sekretarica jednog poslaničkog kluba našla na Buvljaku, gd eje na tezgama primetila knjige sa pečatom biblioteke Narodne skupštine.
U pitanju je bilo originalno izdanje "Protokola Svetoandrejske skupštine".
"Čovek nije ni znao pravu vrednost, mislim da je nekih 30 dinara cenio jednu. Koleginica mu je tada dala 100 dinara, srećna jer je uspela da povrati deo bibliotekarske građe", otkrila nam je Marina Krnjeta, bibliotekarka.
(Mondo.rs)
Šok poraz Crvene zvezde u ABA ligi: Tri kola, dva šamara - nije dobro!
Sferopulos smrknut izašao pred kamere: Moraju da shvate, Evroliga nije bitna!
Crvena zvezda se preznojila i pobedila u Loznici! Kidala živce Milojeviću, nervirao se do poslednjeg minuta
Sneg u Srbiju stiže brže nego što mislimo: Polarni vrtlog juri ka nama, desiće se ono što nije 10 godina
"Smailagić igra loše, spor je u svemu": Trinkijeri javno kritikovao bivšeg igrača Partizana