Ko nenamenski troši vodu, platiće kaznu – ove poruke dobijaju građani poslednjih godina leti, tokom tropskih dana, a da li je opravdana ili ne, pitanje je koje najčešće rasplamsa raspravu.
Ko i kako utvrđuje kako se voda troši dok traju letnje vrućine, da li zaista postoji zakon koji može da nas ograničava u tome iako redovno izmirujemo svoje račune, i mogu li građani uopšte zbog, na primer, zalivanja dvorišta dobiti kaznu? Zakon u Srbiji je jasan, nedoumica i pitanja mnogo, a Odluka o prečišćavanju i distribuciji vode uređuje tzv. nenamensko trošenje vode za piće i daje odgovor na većinu.
Dok je iz Vodovoda Beograd, za sada, upućena samo molba da se pijaća voda troši racionalno, u pojednimim gradovima Srbije komunalna policija u skladu sa svojim ovlašćenjima preduzima sve neophodne mere – od usmenih opomena do kazni koje se kreću i do 50 hiljada dinara.
"U proteklim danima vodovodni sistem je bio stabilan, a angažovanjem svih izvorišnih, proizvodnih i distributivnih kapaciteta obezbeđeno je dovoljno pijaće vode za sve potrošače", poručili su iz Vodovoda Beograd.
Ipak, Ulica 7. jula, u prigradskom naselju Ostružnica, jedna je u nizu onih čiji se stanari žale da leti imaju jako slab pritisak ili nemaju nikako vodu. Iako ekipe Vodovoda izađu po prijavi na teren, objašnjenje tokom letnjih dana uglavnom bude isto – zbog neracionalnog trošenja korisnika, u ovom brdovitom delu naselja pritisak oslabi.
"Već viđena" situacija sa slabim pritiskom odnosno potpunim nestajanjem vode je i u većini podavalskih naselja.
Dok ja nemam vodu da se okupam, komšije iz drugih ulica pune bazene", rekla nam je jedna stanarka Ripnja.
S druge strane, iz susednih ulica koje nemaju ovih problema, kažu da uredno plaćaju račune koji im stižu, te da ne mogu razmišljati o štednji jer im je voda potrebna za bašte i poljoprivredna zemljišta koja od kojih hrane porodice.
"A ti bazeni koje načešće pominjete i vi, novinari, nadležni i svi ostali...to je mali procenat", dodao je kad smo mu preneli "kritiku".
Rešenje je jasno, tvrde nadležni, samo je potrebno da se osveste ostali korisnici. Praksa je pokazala da se tokom letnjih dana, kada živa na termometru počne da prelazi 35. podeljak, povećava i potrošnja vode i to najviše u prigradskim naseljima. Česmovačom se zalivaju njive, pune bunari, bazeni, hlade terase itd. zbog čega presuše slavine stanovnicima ulica na višim nadmorskim visinama.
Na sajtu JKP "Vodovoda" istaknut je apel da u ovom periodu sa izuzetno visokim dnevnim temperaturama vazduha "kada je potreba za vodom znatno povećana, sugrađani savesno i odgovorno, racionalno i namenski koriste vodu iz gradskog vodovoda".
Kako Mondo saznaje, u odeljenju za komunalni inspekcijski nadzor Sekretarijata za inspekciju, nadzor i komunikaciju za sada nije bilo prijava koja se odnose na nenamensko trošenje vode.
"Članom 42. stav 5. Odluke o prečišćavanju i distribuciji vode propisano da je vodu iz gradskog vodovoda zabranjeno koristiti za poljoprivredne svrhe, odnosno zalivanje povrća, voća i dr, dok je članom 48, iste Odluke propisano da, u slučaju da dođe do smanjenog kapaciteta ili do nestašice vode prouzrokovane njenim korišćenjem u poljoprivredne svrhe ili druge nenamenske potrošnje, komunalno preduzeće dužno je da privremeno ograniči ili uskrati isporuku vode tim korisnicima", rečeno je za naš portal.
Iz Vodovoda Beograd poručuju da je racionalno trošenje vode način da svi građani imaju dovoljno vode na slavinama onda kada im je najpotrebnija, kao i da se očuva sistem snabdevanja vodom.
"Podsećamo da se voda iz sistema gradskog vodovoda prvenstveno koristi za piće, pripremanje hrane, kao i za održavanje lične i higijene domaćinstva. Beogradski vodovod ima razumevanja za povećanu potrebu potrošača za vodom tokom leta, ali aktivnosti kao što su: navodnjavanje poljoprivrednih i zalivanje zelenih površina, punjenje individualnih rezervoara, bunara i bazena, polivanje i hlađenje pločnika, terasa i dvorišta, pranje vozila, zloupotreba hidranata, predstavljaju nenamensku i neracionalnu potrošnju vode za piće", navodi se u saopštenju Vodododa.
U Nišu stroge kontrole i kazne
I JKP "Vodovod i kanalizacija" u Požarevcu uputilo je hitan apel građanima da smanje potrošnju vode, jer, zbog sušnog perioda i izuzetno visokih temperatura, sva izvorišta imaju smanjenu izdašnost. Navodi se da će, u skladu sa svojim ovlašćenjima delovati u cilju suzbijanja nenamenske potrošnje vode i očuvanja vodovodnog sistema. Slično upozorenje dobili su i građani opštine Medijana u Nišu, gde ekipe Komunalne inspekcije Gradske opštine na terenu već "preduzimaju sve neophodne mere".
"Ekipe Komunalne inspekcije Gradske opštine Medijana su na terenu, kako bi u skladu sa svojim ovlašćenjima preduzeli sve neophodne mere, u cilju suzbijanja nenamenske potrošnje vode", saopštili su iz GO Medijana.
Kako izgleda kontrola na terenu?
Kako smo saznali od Sekretarijata za inspekciju, nadzor i komunikaciju, poslove inspekcijskog nadzora nad primenom odredaba ove Odluke i akata donetih na osnovu nje, na području gradskih opština Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica vrši organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za poslove komunalne inspekcije.
Za područje opština Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin organizaciona jedinica uprave gradske opštinske nadležna za poslove komunalne inspekcije.
U skladu sa Zakonom o komunalnoj miliciji kontrolu sprovode upravo komunalci. Oni obilaze određena područja i kada vide da je bašta zalivena, da se na licu mesta koriste hidranti, sledi kontrola i provera da li je to voda iz vodovoda. Najpre se izriče opomena i, ako se prekršaj ponovi, slede novčane kazne.
Kako su iz Vodovoda objasnili u ranijoj izjavi za naš portal, "nije zabranjeno da se zalije nekoliko saksija, ali postoje građani koji zalivaju svoje voćnjake i koriste maksimlane kapacitete, nakon čega njihove komšije imaju slab pritisak".
(Mondo.rs)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu