Slušaj vest

Iz Višeg javnog tužilaštva potvrđeno je da je lekar specijalista ginekologije i akušerstva M. M. (44) iz Rume nakon šest meseci pušten iz pritvora u kom se nalazio zbog sumnje da je izvršio akušersko nasilje prilikom porođaja Marice Mihajlović, usled čega je nastupila smrt bebe. Advokat Radiša Roskić je za portal MONDO objasnio da to ne mora da znači da optužnica neće biti podignuta. 

"Ukoliko se osumnjičeni nalazi u pritvoru on u njemu može da bude najduže šest meseci ukoliko nije podignuta optužnica", započeo je razgovor naš sagovornik. 

Objasnio nam je da zakonski rok za podizanje optužnice ne postoji. 

"U praksi optužnica, kod prosečnih slučajeva, bude podignuta nekoliko meseci nakon proteka roka od šest meseci, ali postoje i slučajevi gde optužnica nije dignuta ni nakon godinu dana jer istraga nije završena, odnosno preduzimaju se još neke radnje u smislu rasvetljavanja činjenica i okolnosti izvršenja krivičnog dela i to može da potraje", zaključio je razgovor za MONDO advokat Radiša Roskić. 

Iz Višeg javnog tužilaštva nije navedeno da li će biti podignuta optužnica. 

Podsetimo, nakon što je objavljeno da je lekar specijalista ginekologije i akušerstva M. M. (44) iz Rume pušten na slobodu oglasila se i Marica Mihajlović čija je beba preminula. 

"Kako mogu da budem?! Nikako, nije mi dobro. Mog deteta više nema, on je pušten što je velika sramota. Ne odustajem dokle god ga ne kazne. Nisam se borila samo za svoje dete nego za sve majke Srbije, da još neko ne prođe kao što sam ja", poručila je Marica za "Blic".

Lekar M. M. je uhapšen 20. januara nakon sumnje koju je u javnost iznela porodilja Marica Mihajlović (26) iz Šida, koja je ispričala da je zbog akušerskog nasilja koje je doživela prilikom porođaja, njena tek rođena beba preminula. Marica je u bolnicu primljena 11. januara, a već sledećeg dana joj je bila uključena indukcija, doktori su je pripremali za porođaj.

"Oni su videli da ne mogu da se otvorim i da beba ne može da se spusti. Pratili su situaciju, ali porođaj nikako nije mogao da se desi", ispričala je vidno potresena Marica.

Kako je tada navela, prošlo je i pet sati popodne, a doktor još ništa nije odlučio oko carskog reza.

"Nije hteo da uradi carski rez. Pustio je da ide sve svojim tokom. Molila sam ga da uradi carski. Vreme je prolazilo, babice su me pregledale, govorile su mi da nisam za prirodni porođaj. Oko 9 i 10 uveče, jako sporo se dešavalo, beba je previsoko bila. Došla je druga žena na porođaj, on je pustio da se tako mučim sama. Babice su videle da ne mogu da se porodim", ispričala je vidno potresena žena.

Da stvar bude još gora, kako tvrdi, doktor ju je sve vreme vređao. Iako su babice pokušavale da je odbrane, nije pomagalo.

"Govorio mi je da će da mi razbije glavu, izbije zube, da ću da imam dve lobanje. Kada sam izgubila svest, beba se zaglavila u karlicu. Srce je stalo, došlo je oštećenja na mozgu. Rođena je bez pulsa, uspeli su da je vrate u život malo, odvezli je u Novi Sad, odakle mi je i javljeno da je beba umrla sledećeg dana. Tačan uzrok smrti je nasilnički porođaj. Babice su ga molile, jedna mu je rekla - zar u ovakvom trenutku vi nju da vređate. Udario me je i stiskao me za vilicu", ispričala je Marica.

Nakon Maričine priče o stravičnom akušerskom nasilju, otvorila se Pandorina kutija. Čak tri porodilje su optužile doktora M. M. za užasno akušersko nasilje u Opštoj bolnici u Sremskoj Mitrovici. Dve od njih su doživele ono najgore - smrt bebe usled porođaja.

BONUS VIDEO: 

Kurir televizija marica