Slušaj vest

Meteoalarmi su i dalje na snazi, a Slobodan Sovilj, meteorolog RHMZ, u emisiji "Probudi se" je objasnio kako treba da ih "čitamo". 

Prvo su nam tu tropske vreline, onda vreme nevremena, kao da nam nema kraja tim naizmeničnim klimatskim promenama i ekstremnim uslovima. A kojeg će intenziteta biti – možemo da znamo već pri jednom pogledu na mapu meteoalarma koja se za svaki dan objavljuje na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda. Slobodan Sovilj, hidrometeorolog RHMZ, je objasnio kako treba posmatrati meteoalarme.

"Zelena boja znači da nema opasnosti,žuta je potencijalno opasno, narandžasta je viši stepen upozorenja – vreme je opasno, a crvena je najviši stepen upozorenja. Na primeru temperature, ako je maksimalna temperatura ispod 32 stepena, meteoalarm je zelen, ako je između 32 i 35 je žut, između 35 i 38 narandžast, a za sve očekivane vrednosti maksimalne temperature u hladu preko 38 stepeni RHMZ Srbije je u obavezi da izda najviši, crveni stepen upozorenja“, otkrio je Sovilj.

Meteoalarmi se, naravno, ne odnose samo na visoke temperature, mogu da budu i za velike količine padavina, grmljavinu, jak vetar, maglu...

BONUS VIDEO:

Kurir televizija POMOĆNIK DIREKTORA RHMZ OTKRIO KAD STARTUJE SISTEM SMS UPOZORENJA NA NEPOGODE! Mihajlović: Poruka će zahtevati akciju građana

 (Nova/MONDO/J.D.)