Slušaj vest

Pre osam godina Negosava Stoiljković (88) iz Prokuplja potpisala je sa daljim rođakom ugovor o doživotnom izdržavanju. Pre dve godine odlučila je da ga raskine jer je bila nezadovoljna poštovanjem istog. Kako bi to uradila morao je da bude pokrenut sudski postupak, a Zakon o nasleđivanju propisuje u kojim slučajevima pomenuti ugovor može da se raskine. 

Advokat Aleksa Sovtić objasnio je ranije da je pre svega potrebno napraviti razliku između raskida ugovora koji je punovažno zaključen od slučajeva kada je ugovor rušljiv ili kada je ništavan. Kao i svaki ugovor, on se može raskinuti u svako doba uz sporazum obe ugovorne strane pod uslovom da nije u potpunosti izvršen.

"Ugovor o doživotnom izdržavanju može biti raskinut i jednostrano na zahtev jedne od ugovornih strana. Na primer, ako su se međusobni odnosi između primaoca i davaoca izdržavanja poremetili do te mere da su postali nepodnošljivi. U ovom slučaju jedna ugovorna strana može da se obrati sudu i da traži raskid ugovora. Ukoliko dođe do toga, primalac je dužan da davaocu pruži adekvatnu naknadu za sva primljena davanja i usluge", navodi Sovtić.

Objasnio je da se ugovor može raskinuti i u slučaju da su se okolnosti toliko promenile da je pružanje izdržavanja postalo znatno otežano. U ovom slučaju takođe sud raskida ugovor na zahtev jedne ili druge ugovorne strane. To se dešava, na primer, ako davalac izdržavanja ostane bez posla, pa ne može više finansijski da pomaže i izdržava primaoca izdržavanja, ili se odseli iz zemlje pa više nije u mogućnosti da se stara o primaocu.

Ugovor o doživotnom izdržavanju raskida se i u slučaju da davaoc izdržavanja umre pre primaoca izdržavanja, a njegov bračni drug ili potomci ne žele da prihvate obavezu izdržavanja.

"Ukoliko potomci ili bračni drug davaoca izdržavanja traže raskid po ovom osnovu, onda oni nemaju pravo da traže naknadu za ranije dato izdržavanje. Jedini izuzetak od ovog pravila postoji u slučaju da potomci odnosno bračni partner preminulog davaoca izdržavanja nisu u mogućnosti da nastave sa obavezom izdržavanja - kada bi mogli da imaju pravo na naknadu za ranije dato izdržavanje", naglašava Sovtić.

On dodaje da posebnu pažnju treba obratiti na slučajeve ništavosti ovog ugovora. Ugovor je ništav u slučaju u kome je davalac izdržavanja fizičko ili pravno lice koje se u okviru svog zanimanja, odnosno delatnosti, stara o primaocu izdržavanja kao što je to na primer medicinsko osoblje, a da pre zaključenja ugovora o doživotnom izdržavanju nije dobijena saglasnost centra za socijalni rad.

"Rušljiv je ugovor o doživotnom izdržavanju u vezi sa kojim nije postojala neizvesnost u pogledu trenutka smrti primaoca izdržavanja. Zato, ukoliko je usled neke teške bolesti primaoca izdržavanja ili usled njegove duboke starosti bilo izvesno da će on ubrzo nakon zaključenja ugovora preminuti, takav ugovor bi mogao da bude rušljiv i može se poništavati", zaključio je advokat Aleksa Sovtić.

Rušljivi ugovori usled izvesnih nedostataka mogu biti poništeni zakonom u određenom roku, na zahtev onih lica koja su u tom slučaju oštećena. Kada se u jednom steknu razlozi koji vode do rušljivosti ugovora o doživotnom izdržavanju, za poništenje takvog ugovora je ovlašćena samo ona strana u čiju korist je ustanovljena rušljivost.

Izdržavanje obuhvata obezbeđivanje stanovanja, hrane, odeće, obuće, negu u bolesti i starosti. Takođe, u tu kategoriju ulaze i troškovi lečenja, kao i davanja za svakodnevne uobičajene potrebe.

Podsetimo, o Negosavi Stoiljković niko ne brine od kako je podnela tužbu, odnosno zahtevala da se raskine ugovor o doživotnom izdržavanju.

"To je moj dalji rođak i razgovarali smo. Ponudila sam da mi pomaže, da me čuva, kupuje šta treba, a za uzvrat ostavljam mu kuću koju imam, kada umrem. Vremenom sam shvatila da mi ništa ne pomaže, jer sam sama išla u prodavnicu i ostalo. Pomogao je da promenim kotao za grejanje, prodao mi stari i dodao pare pa evo sad imam ovaj na pelet. Sem toga i još nekih sitnica, ništa mi nije pomogao", tvrdi Negosava.

Dodaje da ona još uvek može sve sama, kuva, pere, sprema i čisti.

"Htela sam da to rešimo ovako između nas, ali on nije hteo da razgovara i sada se tužimo", dodaje sagovornica.

BONUS VIDEO: 

Kurir televizija "PREDBRAČNI UGOVOR POSTOJI U SRBIJI VEĆ SKORO 20 GODINA!" Advokat tvrdi: Ako ga potpišete, izbećićete MNOGO PROBLEMA U BRAKU

(Kurir/Biznis.rs/MONDO/Ivana Vlajković)