• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograd dobio Strategiju razvoja

Gradski odbornici usvojili su Strategiju razvoja grada u ekonomskom, socijalnom i infrastrukturnom i institucionalnom vidu. Plan obuhvata i rehabilitaciju Starog sajmišta, Šećerane, Starog mlina zgrade “Bigza”, efikasnije korišćenje gradske železnice, uvođenje rečnog putničkog saobraćaja, otvaranje Batajničkog aerodroma...

Sprovođenje Strategije nije vremenski ograničeno i njime će se baviti i naredne gradske vlasti, koje zadržavaju pravo da određuju prioritete u skladu sa okolnostima, rekao je gradski arhitekta Dejan Vasović.

Jedan od glavnih preduslova za razvoj Beograda je njegova ekonomska konkurentnost, pa je sa tim ciljem potrebno razvijati industriju usluga, rekao je Vasović, obrazlažući odbornicima Strategiju razvoja.

On je ukazao da je važan deo strategije socijalni razvoj, koji se bazira na unapređenju sistema predškolskog vaspitanja i obrazovanja, ali i na poboljšanju socijalnog položaja građana.

Treći deo Strategije razvoja grada Beograda bavi se unapređenjem degradirane životne sredine, dok se četvrti deo, posvećen urbanom identitetu prestonice, bavi rekonstrukcijom fasada, izgradnjom i isticanjem gradskih atrakcija, naveo je Vasović.

Deo stategije o urbanom razvoju, između ostalog, predviđa, rehabilitaciju Starog sajmišta, Šećerane, Starog mlina i zgrade “Bigza”, dok deo o razvoju saobraćajnica uključuje efikasnije korišćenje gradske železnice, uvođenje rečnog putničkog saobraćaja, aktiviranje Batajničkog aerodroma za aviokompanije sa niskim cenama, kao i sistemsko regulisanje parkiranja.

Dugoročna strategija razvoja predviđa i razvoj gasovodnog sistema i obnovljivih izvora energije, ali i izgradnju sistema za prečišćavanje otpadnih voda, kao i uvođenje novih telekomunikacionih servisa i usluga.

Sedmi, poslednji deo Strategije, bavi se institucionalnim razvojem koji podrazumeva usavršavanje sistema elektronske uprave, kako bi građani mogli da prekopiraju obrasce sa interneta i lakše komuniciraju sa administracijom.

Šef odborničke grupe Liberalno demokratske partije Dejan Ranđić rekao je da je Strategija razvoja grada dokument potreban Beogradu, koji će se primenjivati u narednom periodu i po potrebi biti razrađivan kroz pojedine strategije.

Šef odborničke grupe DSS Andreja Mladenović kritkovao je Strategiju, navodeći da sadrži dosta nelogičnosti jer je u njoj trećina projekata koji nisu u nadležnosti grada, kao i planovi koji nisu utemeljeni u urbanističkom planu.

Mladenović je zamerio i to što ni za jedan projekat u Strategiji nije određena cena.

Odbornici su na početku sednice usvojili ostavke gradskih odbornika Marije Bulatović i Dragane Obrenić, sa liste "Za evropski Beograd" i na njihovo mesto imenovali Gordanu Anđelković i Simu Vukovića, sa iste izborne liste.

Odbornici su po skraćenom postupku sa mesta zamenika direktora KBC "Dragiša Mišović", razrešili Dragana Radovanovića i na njegovo mesto imenovali Draganu Kuljić Obradović na period od četiri godine, dok je za zamenika direktora "Apoteke Beograd" imenovana Vera Lazović umesto Jasminke Bjeletović koja je do sada obavljala tu funkciju.

Po skraćenom postupku, imenovani su i novi direktori domova zdravlja na opštinama Stari grad, Savski venac, Zvezdara, Vračar i Voždovac, kao i u Lazarevcu, Sopotu, Mladenovcu i Barajevu.

Odbornici su imenovali i jedan broj članova i zamenika Gradske izborne komisije, na predlog Srpske radikalne stranke.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image