Predsednik Udruženja proizvođača maline "Vilamet" Dragan Bogdanović je agenciji Beta telefonom kazao da malinari neće odustati od zahteva za povećanje otkupne cene na nivo prošlogodišnje, ali da su za sada odustali od dolaska u Beograd, jer im policija to ne dozvoljva.

"Proizvođači malina ne žele nasilno da ostvare taj cilj i da dođe do nekih novih incidenata. Čekaćemo ovde dok se ne nađe neko rešenje. Mi smo na vreme najavili naš miran protest i ne blokiramo nikakve puteve, nas samo blokira policija i ne dozvoljava nam odlazak u Beograd", kazao je Bogdanović.

On je dodao da malinari na sinoćnjem sastanku sa državnim sekretarom ministarstva poljoprivrede Srbije Ljubišom Dimitrijevićem, održanom u Požegi, nisu uspeli da se dogovore o rešenju problema.

Prema njegovim rečima, malinari nisu želeli sinoć da razgovaraju o eventualnoj ponudi koju je predstavnik Ministarstva poljoprivrede naveo kao moguće rešenje, a to je da proizvođači dobiju 55 odsto od cene maline koja se ostvari na tržištu, a 45 odsto da ide hladnjačama".

"O tome uopšte nismo hteli da razgovaramo, jer to nema nikakvog smisla. Mi samo želimo da otkupna cena kilograma maline, koja je ove godine dobrog kvaliteta, bude kao što je bila i 2010. godine, a ne od 70 do 90 dinara", kazao je Bogdanović.

On je naglasio da bi najbolje bilo da se skupe svi izvoznici, hladnjačari, ministar poljoprivrede i proizvođači, i da se tada vidi kuda ide malina i gde su pare od njenog izvoza.

Policija je juče zaustavila oko 2.000 malinara koji su traktorima krenuli iz Arilja ka Beogradu. U sukobu policije i malinara kod Arilja povređeno je više ljudi.

Malinari su i pre nekoliko dana protestovali zbog niske otkupne cene tog voća i tada su blokirali put Arilje-Ivanica.

Ovogodišnji rod maline u Srbiji procenjuje se da je oko 55.000 do 60.000 tona ili za oko 30 odsto manji nego 2010. godine. U ariljskom kraju prošle godine je proizvedeno oko 18.000 tona maline, odnosno oko 30 odsto proizvodnje tog voća u Srbiji.

Poljoprivredni stručnjaci procenili su juče da se sa jednog hektara zasada malina može očekivati godišnji prinos od oko 12.000 kilograma i da su ukupni godišnji troškovi proizvodnje oko 7.500 evra.

Oni navode da je sa cenom od jedan evro za kilogram, kada se odbiju ukupni godišnji troškovi, dohodak po jednom hektaru maline 4.500 evra, odnosno dobit po jednom kilogramu proizvedene maline 35 dinara ili 0,37 evra i to se "može smatrati odličnom zaradom u voćarstvu i u celokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji".

(Beta)