• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Narod hrani 15.700 foteljaša

"Novosti" istražuju koliko je plaćenih funkcionera na svim nivoima vlasti. Raspon plata od 100.000 do 800.000 dinara.

Od 25.000 do 30.000 funkcionera, koliko u Agenciji za borbu protiv korupcije procenjuju da ih ima širom Srbije, polovina sedi u foteljama, uz naknadu. Profesor Čedomir Čupić, predsednik Odbora Agencije, kaže za "Novosti" da je plaćenih - 15.700.

Koliko je njih kompetentno, stručno, obrazovano i osposobljeno? Koliko, kako iznosi Čupić, svojim kvalitetom doprinose razvoju društva, a koliko ga opterećuju? I da li u maloj zemlji kao što je Srbija može da se nađe dovoljno stručnih kadrova za sva značajna upravljačka mesta?

Jer, ako bi se na kraju popisa funkcionera ispostavilo da ih zaista ima 30.000, to bi značilo da na svakog dvestačetrdesetog građanina dođe po jedna funkcionerska fotelja.

"Demokratija je skupa", uveren je Čupić, i ističe da nekima velika stručnost ipak nije potrebna. Na primer, odbornicima u lokalu.

"Oni predstavljaju građane, a građanima je važnije da na tom mestu dobiju časnog čoveka ili nekog iz partije u koju imaju poverenja."

Za određene funkcije, takođe, nisu presudna stručna znanja, već sposobnosti. Recimo, ne morate da poznajete besprekorno određenu oblast, ali morate da znate da organizujete posao.

Po Zakonu o Agenciji za borbu protiv korupcije, u funkcionere spadaju svi izabrani, postavljeni i imenovani u organe republike, pokrajine, opština i gradova, ali i organe javnih preduzeća, privrednih društava, ustanova i drugih organizacija čiji je osnivač država.

Funkcioneri su i oni koje bira Narodna skupština, a imaju ovlašćenja da rukovode ili odlučuju, kao i sudije, tužioci i njihovi zamenici, rukovodioci zdravstvenih i prosvetnih ustanova.

Funkcioneri su i članovi upravnih odbora - njih, po gruboj proceni, ima oko 5.000 u 713 javnih preduzeća. Tu spadaju i rukovodioci raznih agencija, uprava, direkcija, komisija, fondova i vladinih službi, kojih ima oko 130. Raspon funkcionerskih plata kreće se od oko 100.000 do oko 800.000 dinara.

Profesor Vladimir Goati, iz organizacije "Transparentnost Srbije", ne slaže se da je broj funkcionera adekvatan zemlji veličine naše i ističe da je potrebno drastično smanjenje:

"Treba nam ozbiljan hirurški rez. Dok ne bude smanjen broj funkcionera i dok uprava ne bude profesionalizovana, kao u Nemačkoj, Francuskoj ili Italiji, ne piše nam se dobro."

Popis državnih funkcionera, koji su imali zakonsku obavezu da prijave imovinu i prihode, stigao je do brojke od 11.000, potvrđeno je u Agenciji za borbu protiv korupcije.

Ne zna se kada će pravljenje registra biti okončano i kada će Srbija konačno znati koliko funkcionera tačno ima, pišu "Novosti".

(MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image