Kako je objavljeno na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda, najtoplije u 16 časova je bilo u Ćupriji gde je izmereno 40 stepeni.

U 16 sati 39 stepeni je izmereno u Beogradu, Kruševcu, Nišu i Kragujevcu i Smederevskoj Palanci, a za stepen manje je temperatura iznosila u Kraljevu, Kuršumliji, Leskovcu, Valjevu i Velikom Gradištu.

U Novom Sadu, Loznici, Zrenjaninu, Paliću i Požegi je u 16 sati izmereno 37 stepeni, a za stepen manje je iznosila temperatura u Negotinu, Zaječaru, Vranju, Kikindi, Banatskom Karlovcu i Sremskoj Mitrovici.

U Dimitrovgradu i Somboru je u 16 sati bilo 35 stepeni, a "najsvežije" je bilo u Sjenici 33 stepena, dok je, kada je reč o planinama, na Zlatiboru temperatura iznosila 31, na Crnom Vrhu 28, a na Kopaoniku 26 stepeni.

Preporuka Ministarstva rada i socijalne politike o preraspodeli radnog vremena zbog izuzetno viskoh temperatura i dalje je na snazi, a lekari građanima savetuju da najtopliji deo dana provedu kod kuće.

U Direkciji policije od danas je ponovo na snazi naredba direktora Milorada Veljovića, kojom se starešinama policijskih uprava širom Srbije nalaže preraspodela radnog vremena zbog ekstremnih vrućina koje su najavljene i za naredne dane.

Veljović je rekao Tanjugu da je samo aktivirao depešu upućenu pre mesec i po dana, kada su u Srbiji, takođe, vladale tropske vrućine.

U depeši je posebno skrenuta pažnja na brigu o zaposlenima - hroničnim bolesnicima, trudnicama i osobama osetljivim na vrućinu.



Hitna pomoć je na području Beograda danas do 15 sati obavila 93 intervencije, od kojih 38 na javnom mestu, a broj poziva lekarima je znatno povećan, izjavio je Tanjugu načelnik smene u toj zdravstvenoj službi dr Željko Baćević.

Dr Baćević je rekao da su se lekarima javljale sve vrste bolesnika i osobe sa hroničnim tegobama, da su se događala kolabiranja i padovi ljudi na ulici i javnim mestima.

Baćević je savetovao građanima da izbegavaju boravak na otvorenom prostoru u najtoplijem delu dana do 17.30 sati.

On je preporučio i uzimanje dosta tečnosti, boravak u rashlađenim klimatizovanim prostorijama, nošenje lagane odeće i šešira radi zaštite od sunca.

Osobe koje su osetljive na vremenske prilike, gojazne, one koje konzumiraju alkohol i koje imaju teže hronično obolenje, trebalo bi da se pričuvaju u najtoplijem delu dana, izjavila je Tanjugu portparol Hitne pomoći dr Nada Macura.

Ukoliko neko ne raspolaže rashladnim uređajima, može da boravi u hladovini u parku, pored fontane ili kraj reke, savetovala je dr Macura, upozorivši na mogućnost pada arterijskog krvnog pritiska.

Kada su visoke temperature vazduha, preporučuje se i ishrana sa dosta voća i povrća, salate, čorbe, sir, ribe i lagano meso.

Onima koji se preterano znoje savetuje se unošenje u organizam mineralne vode i slane supe, a neophodno je i biti oprezan u saobraćaju i na kupalištima.



U Nišu je za 20 odsto povećan broj poziva Hitnoj pomoći uglavnom zbog kolapsa na ulici uprkos upozorenjima lekara.

Služba Hitne medicinske pomoći u Novom Sadu je, zbog velikih vrućina, danas i prethodnog dana imala za oko 20 odsto više intervencija nego obično, izjavio je Tanjugu šef smene u Hitnoj pomoći dr Emil Krombholc.

Ekipe hitne pomoći su, u okviru nekoliko desetina intervencija, češće nego obično izlazile po pozivima s javnih mesta, što je karakteristično u ovom periodu kada temperature vazduhe prelaze 30 stepeni, rekao je dr Krombholc napominjući da su se javljali uglavnom hronični srčani, plućni i drugi bolesnici.

Mnogi Novosađani utočište od ovih letnjih žega nalaze na Štrandu, gde se dnevno okupi nekoliko hiljada posetilaca koji, osim osveženja u vodi Dunava, imaju dobre uslove da se na toj plaži zaštite od jakih sunčevih zraka u obilju zelenila i pod suncobranima mnogobrojnih ugostiteljskih objekata.

Lekari službe Hitne medicinske pomoći u Kragujevcu u protekla dva dana, uprkos visokim spoljnim temperatura, beleže smanjenje broja intervencija na ulicama tog grada.

Dežurni lekar te službe Milanka Dragićević-Leković u izjavi Tanjugu rekla da je se očito Kragujevčani, pre svega hronični bolesnici, pridržavaju saveta lekara zbog čega se beleži smanjenje intervencija na ulicama.

"Od jutros pa do 13 časova nismo imali ni jednu intervenciju na ulicama Kragujevca", rekla je Dragićević-Leković, ali je dodala da je protekle noći povećan broj intervencija u stanovima.

"To su bile intervencije uglavnom kod hroničnih bolesnika i to kod onih građana koji boluju od karcinoma", rekla je Dragićević-Leković.

(Tanjug)