• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Počinje nova školska godina, sa zebnjom

Nova školska godina za oko 920.000 učenika osnovnih i srednjih škola počinje sutra. Sve manje đaka, a sve više suvišnih nastavnika.

Prvi radni dan sa strepnjom očekuju ne samo đaci prvaci, koji prvi put sedaju u klupe, već i nastavnici, s obzirom na to da je u toku formiranje lista tehnoloških viškova zaposlenih u prosveti.

Liste viškova učitelja i nastavnika, koje prave direktori, trebalo bi da budu gotove do sutra, a istovremeno će biti dostavljeni podaci o tome da li i koliko treba novih nastavnika.

Na početku škole i pred lokalnim samoupravama je izazov, jer treba da usvoje novu mrežu obrazovno-vaspitnih ustanova, posao koji je, uz optimalizaciju broja odeljenja i zaposlenih u školama, predviđen kao deo mera strategije obrazovanja u Srbiji.

Osim tehnoloških viškova, Srbija se i ove godine suočava sa problemom sve manjeg broja prvaka u školama, što je posledica populacionih problema.

Pre 10 godina u prvi razred je upisano 81.000 đaka, dok ove godine u školske klupe prvi put treba da sedne oko 76.700 učenika.

Podaci koje su prošle godine iznosili sindikati obrazovanja pokazuju da 31 škola u Srbiji ima jednog učenika, 48 škola ima dva, dok je troje učenika u 66 škola. Pod svojim krovom oko 80 škola ima samo četiri učenika, dok ih je pet u oko 60 škola.

To znači da u nešto više od 270 škola, od oko 1.760 škola koliko ih je u Republici, ima tek oko 900 đaka.

U 59 nerazvijenih opština ima nešto više od 101.000 đaka, a samo u četiri najveća grada - Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu ima 47 odsto svih škola i u njih ide 51 procenat svih đaka. Istovremeno, 147 škola ima više od 1.000 đaka, a samo u Beogradu 54 škole imaju više od 1.300 učenika.

Podaci govore da u 67 odsto škola ide svega 9,4 odsto učenika, dok u ostalih 33 odsto škola ide 90,6 procenata đaka.

Ove školske godine, učenici prva tri razreda osnovne škole dobiće oko dva miliona knjiga, odnosno 830.000 kompleta besplatnih udžbenika, ukupne vrednosti oko 743 miliona dinara.

Kako su ranije najavili ministar prosvete i nauke Žarko Obradović i izdavači, 228.000 đaka će udžbenike dobiti na vreme.

Prema Obradovićevim rečima, pojekat dodele besplatnih udžbenika će biti nastavljen i sledeće godine, a u planu je da on obuhvati i četvrti razred.

Kada je reč o ceni udžbenika koji nisu obuhvaćeni besplatnim kompletom, Obradović je kazao da su izdavači imali razumevanja za ekonomsku situaciju građana.

Prosečna cena knjiga Zavoda za izdavanje udžbenika se kreće od 450 do 550 dinara, a celog kompleta od 4.000 do 9.000 dinara u zavisnosti od razreda i broja knjiga.

Govoreći o planovima Ministarstva za ovu školsku godinu, Obradović je kazao da je u planu otvaranje osnovnih škola u Maloj Plani, Prokuplju i u Nišu, dve srednje škole u Jagodini i Lapovu, kao i visoke škole strukovnih studija u Leskovcu.

Ministar je istakao da se planira otvaranje i odeljenje ekonomskog fakulteta u Bujanovcu, gde će nastava biti izvođena i na srpskom i na albanskom, kao i da se usvoje još tri zakona.

Prema tvrdnjama sindikada, početak škole, 1. septembar neće biti obeležen štrajkom, za razliku od prošle godine, jer sindikati imaju uveravanja države da će protokol, dogovoren proletos, biti ispoštovan.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image