Južnoafrički mediji javili su 14. decembra da je Gavrić, pod lažnim imenom, priveden u toj zemlji zbog posedovanja droge, a pre 10-ak dana, pošto je utvrđen njegov identitet, uhapšen je po međunarodnoj poternici Srbije.

Dan pre toga Gavrić je dao intervju za Mejl end Gardijan, u kome je rekao da strahuje da će ako se vrati u Srbiju "pasti" kao žrtva osvete Arkanovih sledbenika.

On je, u međuvremenu, podneo zahtev za izbeglički status u Južnoj Africi i planira da se bori protiv zahteva Srbije za njegovo izručenje, tvrdeći da je nevin, da je sudski proces protiv njega 2006. u Srbiji bio nepravedan, i da bi mu boravak u zatvoru dodatno ugrozio zdravlje.

Gavrić je bio 23-godišnji policajac kada je optužen za ubistvo Arkana, u januaru 2000.

On danas sebe opisuje, kako navodi list, kao nevinog i nesrećnog čoveka, koji je ustreljen u dve države tokom obračuna bandi.

List dodaje i da je Gavrić ostao prilično nejasan kako su on, njegova žena i dvoje dece napustili Srbiju i došli u Južnu Afriku, gde su odmah pokrenuli posao, iako Gavrić tvrdi da je u tu zemlju stigao sa turističkom vizom.

Govoreći o Arkanovom ubistvu u holu beogradskog hotela Interkontinental, rekao je da se tog dana upravo vratio sa odmora i pio je piće sa prijateljem, kada su se začuli pucnji. On je naveo da je nakon toga pobegao napolje, osećajući bol u leđima.

"Da ste živeli u Srbiji 2000. razumeli bi moju reakciju, jer se svakog dana dešavalo neko ubistvo. Ako pobegneš, to je najbolje za tebe", rekao je Gavrić.

Gavrić, koji je u bekstvu od presude 2006, rekao je da je pre njenog izricanja dobio informaciju da će biti ubijen ako dođe na suđenje.

"Tog dana nisam otišao na suđenje i posle nekoliko dana otišao sam u Evropu", rekao je Gavrić.

On je naveo da je razlog zašto je naposletku došao u Južnu Afriku, to što je čuo da je to "stabilna zemlja sa novim mogućnostima".
Ostao je nejasan i po pitanju tačnog datuma dolaska, navodeći da je to bio "kraj 2007. i početak 2008".

"Hteo sam da započnem novi život i podignem decu u jednom solidnom društvu", rekao je Gavrić u pisanoj izjavi sudu u Južnoj Africi.

Gavrić i njegov pomagač u ubistvu Arkana, Milan Djuričić uhapšeni su 2001, a u oktobru 2006. osuđeni na 30 i 35 godina zatvora zbog ubistva i kovanje zavere za ubistvo Arkana.

Obojica su od tada u bekstvu, jer su od oktobra 2003. bili pušteni da se brane sa slobode. Prema policijskim izvorima iz tog perioda, oni su prvo pobegli u Bosnu.

Treći optuženi za ubistvo Arkana Dragan Nikolić, takođe je osuđen na 30 godina zatvora.

Na suđenju je dokazano da je Gavrić ispalio hice koji su usmrtili Arkana i dvojicu njegovih prijatelja.

Gavrić je tada ranjen i koristio je invalidska kolica i štake tokom suđenja.

Arkan je pred Haškim tribunalom bio optužen za zločine protiv čovečnosti počinjene tokom rata u Bosni 1992-95. Njegovi "Tigrovi"
bili su jedna od najozloglašenijih paravojnih formacija koje su delovale tokom rata u Bosni.

(Beta)