"Dok se ne dogodi smanjenje proticajnog profila, odnosno dok se ne napravi čep, pa da voda ne može da prođe, nemamo kritičnu situaciju", rekao je Marjanović gostujući u jutarnjem programu RTS-a.

On je naveo da su pored Ibra, ugrožene Velika Morava i Nišava, kao i da, ukoliko se ostvare prognoze o veoma hladnom vremenu i narednih dana, neće biti manjeg vodotoka u Srbiji koji neće biti zaleđen.

Marjanović je dodao da su ekipe "Srbijavoda" i štabova za zaštitu od poplava na terenu gde analiziraju situaciju.

U zavisnosti od prioriteta i potreba mi ćemo obaveštavati nadležne službe o situaciji i pomagaćemo, pošto "Srbijavode" to ne mogu da urade, da se odrade speijalizovane intervencije koje mogu da odrade samo pripadnici Vojske Srbije.

U program RTS se uključio i direktor Hidrocentrale Đerdap 1 Ljubiša Jokić koji je naveo da nema problema u proizvodnji i da je formiran zajednički štab za odbranu, osmatranje i praćenje leda oko Đerdapa 1 i Đerdapa 2. On je naveo da srpska i rumunska strana imaju na raspolaganju dva ledolomca "Greben" i "Golijat".

Jokić je naveo da je led uzvodno debljine od 10 do 15 centimetara i da se proteže do iznad Donjeg Milanovca i dodao da je "Greben" krenuo jutros iz Tekije dok je "Golijat" usidren i spreman za delovanje.

Jokić je ocenio da su najkritičnija ona mesta gde se Dunav sužava i gde postoji ospasnost od stvaranja čepova, te je to posao ledolomaca.

Direktor "Srbijavoda" Marjanović je dodao da je na Savi slična situacija, ali da je na Dunavu ipak nešto kritičnije, posebno kod Golubca.

"Proglasili smo vanrednu odbranu od poplava i mislim da bi bilo dobro da se proglasi vanredna situacija i razmotre mere koje su neophodne da bi se taj potez držao pod kontrolom" rekao je on i dodao da je poslednji put ovako "ozbiljnog leda" bilo 1983-84 godine.

Govoreći o potencijalnim opasnostima od poplava kada otopli, Marjanović je naveo da sve zavisi od toga kako i na koji način će se led topiti, odnosno da li će to i pratiti i padavine.

(Tanjug)