"Strašno je što živimo u zemlji u kojoj u novinama možete da pročitate kako se neko odrekao rođenog deteta zbog toga što je drugačije seksualne orijentacije, a nisam pročitao da se neko odrekao deteta zato što je ubilo dvoje, troje ljudi", rekao je Đilas u Beogradu, na predstavljanju godišnjeg izveštaja o položaju LGBT populacije u Srbiji koji je pripremila Gej strejt alijansa.

U izveštaju za 2011. godinu, koji je predstavljen u Skupštini Beograda, se ukazuje da je fizičko nasilje nad pripadnicima istopolno orijentisanih osoba poraslo za 30 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Pravna služba GSA, navodi se u izveštaju, prošle godine pokrenula je 12 novih postupaka pred pravosudnim organima, od kojih su dva slučaja opšte diskriminacije LGBT osoba, a vode se protiv lidera Jedinstvene Srbije Dragana Markovića i Nebojše Bakareca iz Demokratske stranke Srbije.

U izveštaju se ističe da je pravosudni sistem Srbije u 2011. godini bio efikasniji nego ranije i u procesuiranju slučajeva protiv lidera i članova "desničarskih, ekstremističkih organizacija" "Obraz" i SNP "1389" zbog diskriminacije LGBT populacije i sprečavanju održavanja Parade ponosa 2009. i 2010. godine.

Navodeći da Srbija ima adekvatan pravni okvir za borbu protiv nasilja i diskriminacije iako postoje problemi u njegovoj primeni, ukazuje se i da su prošle godine usvojena još dva nova zakona značajna za LGBT populaciju - Zakon o mladima, koji sadrži antidiskriminativne odredbe i izmena Zakona o zdravstvenom osiguranju, kojim je omogućena promena pola o trošku države.



Đilas je rekao da je njegov predlog bio da se ovaj izveštaj plasira upravo u vreme izborne tišine kako bi dobio bolji plasman u medijima i kako se ne bi sve svodilo na politiku.

Takođe je rekao da u vezi sa LGBT populacijom treba vršiti pritisak - čak i na političare.

"Posebno treba izvršiti pritisak na one političare koji se deklarativno zalažu za prava LGBT populacije, a kada se isključe kamere, kada na telefonskoj vezi nije američki ambasador ili neki od ambasadora iz zemalja Evropske unije, njihov stav bude mnogo gori od (pogrdnih) stavova nekih političara koji ih javno iznose", dodao je Đilas.

On je naveo da bi bilo dobro da se na televizijama više priča o toj populaciji, da se tako širi tolerancija, ne samo prema njima, već i svima koji su drugačiji i najavio da će Beograd pokrenuti projekat širenja tolerancije po školama.

Đilas je napomenuo da Beograd pripada svim građanima bez obzira na razlike među njima i da bi voleo da naredne godine, kada bude predstavljen sledeći izveštaj bude više stvari koje su učinjene na poboljštanju prava LGBT populacije da žive normalan život.

On je dodao da je srećan i ponosan što je grad pomogao obezbeđivanju nekoliko prostora koji će primiti one kojih se porodica odrekla zbog drugačije seksualane orjentacije.

Đilas je dodao da je o pravima LGBT populacije govori samo uoči "Parade ponosa" i da o tome neki političari pričaju jer se "plaše" ambadasora SAD i EU ili misle da će time dobiti glasove, a da se ništa konkretno ne radi na poboljšnaju života te polulacije.

Gradonačelnik Beograda je izrazio nadu da će naredni izveštaj, za 12 meseci, pokazati da je još mnogo toga učinjeno za prava LGBT populacije, i da će njeni pripadnici moći normalno da žive kao i svi građani Beograda i Srbije.

(agencije/MONDO)