Dve deonice obilaznice oko Beograda koje su otvorene neposredno pred izbore, 1. i 3. maja, "Putevi Srbije" su već morali da zatvore, piše "Politika".

Nakon što je 25. maja, tri nedelje pošto je puštena u promet, van funkcije stavljena trasa Orlovača - Kružni put - tunel Straževica, juče je iz saobraćaja izbačena i traka na autoputu E 75, na deonici Dobanovci - Batajnica, iz smera ka Dobanovcima.

Ta deonica bila je otvorena 1. maja, osam meseci pre ugovorenog roka. Zvanično saopštenje ne sadrži obrazloženje za zatvaranje trake, ali u "Putevima Srbije" navode da je saobraćaj bio pušten na tu trasu pre nego što je na njoj izgrađen nadvožnjak preko autoputa, predviđen projektom, koji sada mora biti podignut.

Drugim rečima, traka je završena rekordno zahvaljujući tome što je kraj staze ostavljen da se pređe kasnije, nakon što pobeda bude proslavljena, navodi "Politika".

"Nisu to radovi za kojima je naknadno iskrsla potreba, oni su nam od početka bili u planovima. Samo nismo stigli da nadvožnjak završimo do 1. maja, pa ćemo ga raditi sada", rekao je Zoran Drobnjak, vršilac dužnosti direktora "Puteva Srbije", koji nije mogao da navede kada bi taj objekat mogao biti gotov.

Rekord u brzini na deonici Orlovača - Kružni put - Straževica postigla je - kiša. Prvi pljuskovi uspeli su da odnesu šljunak sa nasipa kraj manjeg od dva mosta na toj trasi.

"Put se slegao, maltene potonuo, i zbog toga je cela deonica morala biti izbačena iz prometa", objasnio je Drobnjak.

Tako brzo sleganje pod naletom prve veće vode, jedva tri nedelje po otvaranju, ne znači da su radovi na toj lokaciji bili traljavo izvedeni, kaže prvi čovek "Puteva Srbije".

"Sve je dobro urađeno. Zašto ne bi put mogao od kiše da potone, klizišta ima po celoj Srbiji", rezonuje Drobnjak, koji potvrđuje da će štetu otkloniti isti izvođači koji su i napravili tu deonicu, a to su "Ratko Mitrović - Niskogradnja" i konzorcijum "Primorje i MBA Miljković".

Popravka će trajati do 15. juna, kada će trasa biti ponovo otvorena. Koliko će ona koštati, Drobnjak nije mogao da precizira, ali je istakao da to nije veliki novac, i da je on, uostalom, već isplaćen u sklopu ugovora o izgradnji.

"Izvođači su dali garantni rok od dve godine u toku kojeg moraju da obave sve popravke koje eventualno budu neophodne. Svi troškovi za njih obuhvaćeni su svotom koja im je namenjena ugovorom. Nikakve doplate nisu neophodne", kaže Drobnjak.

Međutim, kako navodi "Politika" sem kiše beogradsku obilaznicu pritiska i mrak. Osvetljenje u tunelima "Lipak" i "Železnik" još nije proradilo skoro četiri godine od kako su pušteni u saobraćaj. Drobnjak najavljuje da će sijalice proraditi od oktobra.

Rasveta je odavno urađena, ali nije uključena jer prvo nisu bile dobijene saglasnosti za priključenje na mrežu, a potom se ispostavilo da nisu sprovedene javne nabavke za neophodnu opremu.

Dva tunela su ostala i bez video nadzora, klima uređaja, kompjutera, delova ventilacionog sistema i bakarnih kablova, vrednih 1,5 miliona evra.

"Do 15. jula ćemo uvesti video nadzor u Straževački tunel. Krađa u poslednje vreme nije bilo, ali planiramo da odredimo dežurne koji će osigurati da se one ne ponove", kaže Drobnjak za "Politiku".

(MONDO)