"Država apeluje da se prijemni ne naplaćuje ili da taj iznos bude minimalan", rekao je Tanjugu državni sekretar u Ministarstvu prosvete i nauke Radivoje Mitrović.

Kako je Tanjugu rečeno u upravama fakulteta, na cenu prijemnog ispita utiče i to da li je potrebno iznajmiti dodatni prostor, halu, čak da li u prostorijama gde se polaže prijemni ispit ima klima uređaja...

Fakulteti imaju troškove štampanja testova, rang-lista, raznih obaveštenja, najčešće plaćaju dežurstva profesorima i drugom osoblju, a u upravama fakulteta opravdanje nalaze i u tome što država dugi niz godina ne izmiruje u potpunosti svoje obaveze za materijalne troškove fakulteta.

"Profesori naplaćuju dežurstvo, pa valjda oni upisuju brucoše za svoj fakultet, i valjda nastavnici za taj dan i inače imaju deo zarade", rekao je Mitrović, negodujući što fakulteti sve naplaćuju.

On smatra da treba da dođe do izražaja drugačija poslovna politika fakulteta, borba za kvalitet i svakog studenta.

Prijemni ispiti na fakultetima Univerziteta u Beogradu, prema upisnom kalendaru, biće održani naredne nedelje, do kada budući brucoši moraju podneti dokaz o uplati naknade za prijemni.

Prijemni je najskuplji na arhitekturi 12.000 dinara, najjeftiniji na Fizičkom fakultetu 1.500 dinara, a na većini je od 6.000 (Medicinski, Elektrotehnički) do 7.000 dinara (Pravni, Filološki, Farmaceutski).

Taj iznos se, ukoliko kandidati ne prođu na prijemnom ne vraća, a mnogi polažu prijemni na dva fakulteta, kako bi imali više šansi da se upišu.

Ipak, cena prijemnog negde je tek početak plaćanja troškova studiranja. Tome treba dodati troškove pripremne nastave pre samog upisa, zatim školarinu po upisu, iznajmljivanje stana za studente iz unutrašnjosti koji žele da studiraju u Beogradu, udžebenici i dodatna literatura...

(Tanjug)