Na ovo su predstavnike vlasti upozorili predstavnici Asocijacije medija koja okuplja 13 novinsko-izdavačkih kuća sa devet dnevnih listova i 130 magazina, kao i dve novinske agencije.

Katastrofalno stanje u ovom sektoru Asocijacija ilustruje podatkom da je u protekle dve godine broj štampanih izdanja više nego prepolovljen – sa 470 na manje od 200 naslova krajem 2011. godine.

U tom period sem “voluntarističkih” pokušaja pojedinih članova vlade nije učinjeno ništa da se situacija popravi, a i sprovođenje medijske strategija kasni.

Upravni odbor Asocijacije zahteva da država, u postupku i rokovima predviđenim strategijom, na transparentan način izađe iz vlasništva u svim medijima u kojima još ima svoje udele.

U skladu sa Strategijom, zahteva se da se odmah pristupi izmenama i dopunama ili izradi paketa novih
medijskih zakona, pre svega Zakona o informisanju, Zakona o oglašavanju, Zakona o javnim servisima i Zakona o elektronskim komunikacijama.

Asocijacija insistira i da se štampanim medijima PDV smanji na četiri odsto ili dva odsto, u skladu sa inicijativom Evropske asocijacije novinskih izdavača da sve zemlje EU štampanim medijima maksimalno smanje PDV ili da ga svedu na nultu stopu.

Upravni odbor Asocijacije medija, takođe, očekuje i ukidanje svih carina na uvoz repromaterijala i opreme za štampane medije, kao i stimulisanje zapošljavanja u medijskom sektoru smanjivanjem poreza i doprinosa na stalno zaposlene, oslobađanjem od dela poreza i doprinosa na novozaposlene i smanjivanjem poreza na autorske honorare.

(Tanjug)