Grujić je prilikom posete supruzi osuđenog novinara ocenio da je ovaj slučaj "najblaže rečeno nedopustiv".

"Dovedeni smo u situaciju da poslenici reči, oni koji treba da prenose građanima informaciju, oni koji treba da budu zaštićeni maksimalno, budu kažnjeni na takav rigorozan način, da sede u zatvoru. To je u najmanju ruku nedopustivo i velika sramota", rekao je Grujić.

On je izrazio zadovoljstvo da su strukovne organizacije novinara podigle svoj glas i dodao da će Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje, ali i drugi politički činioci, tražiti da se ovaj slučaj u najbržem mogućem roku okonča, odnosno da Šaš "ne sedi ni dana više u zatvoru".

Grujić se nada da će sledeće nedelje Šaš i biti pušten iz zatvora, a da je najbrža moguća odluka o oslobađanju - pomilovanje predsednika države.

"Nije problem u novcu, u 150.000 dinara koliko iznosi kazna, već je poenta u tome da gospodin Šaš izađe kao slobodan čovek, a ne osuđenik koji je odužio svoju kaznu, da država stane iza njega i kaže - 'Ti si slobodan'", kazao je Grujić.

On smatra da je slučaj Šaša "veliki nauk", da se tako nešto ubuduće ne sme ni pomisliti, a kamoli dogoditi "da novinar ide u zatvor zato što je nekome povredio čast".

"Desilo se to da Laslo Torockai, kome je bilo dve godine zabranjeno da uopšte i uđe u Srbiju zbog svojih delatnosti, na kraju tuži jednog poštenog i časnog novinara i uspe da ga smesti u zatvor", zaključio je Grujić.

Supruga osuđenog novinara, Katalin Šaš, objasnila je Grujiću da je njen suprug otišao u zatvor jer nije imao novca da plati kaznu.

"Živimo od 20.000 dinara penzije. Nismo mogli da platimo. Nadamo se da će predsednik Srbije da ga pomiluje", rekla je Katalin Šaš. Udruženje novinara Srbije, Nezavisno udruženje novinara Srbije i Nezavisno društvo novinara Vojvodine pozvali su predsednika Srbije, da donese odluku o pomilovanju Šaša.

Šezdesetdevetogodišnjem Šašu, nekadašnjem saradniku listova "Mađar so" i "Het nap", Apelacioni sud u Novom Sadu potvrdio je presudu Osnovnog suda iz Subotice kojom je po tužbi vođe mađarskog desničarskog pokreta "64 Županije" Lasla Torockaja osuđen da plati 150.000 dinara za uvrede izrečene u pismu čitalaca objavljenom 24. aprila 2007. u listu "Mađar so".

"Zbog teškog materijalnog stanja Laslo Šaš ne samo da nije mogao da plati kaznu koja mu je presuđena već je u drugostepenom postupku bio prinuđen da se sam brani pošto nije mogao da plati advokata. U slučaju da ova kazna ostane na snazi, Šaš će biti prvi novinar koji izdržava kaznu zatvora zbog uvrede otkako je donet novi krivični zakonik", kaže se u zajedničkom saopštenju navedenih novinarskih udruženja.

(Tanjug)