Beogradski univerzitet lošije je rangiran od nekih ustanova u regionu poput Univerziteta u Ljubljani i zagrebačkog Univerziteta, ali je u ukupnom plasmanu popravio raniju poziciju.

Javni istraživački centar Vebometriks iz Španije dva puta godišnje, u januaru i julu, formira listu najbojih svetskih univerziteta, i UB je na početku godine na ovoj listi bio na 716. mestu.

Lista se kreira na osnovu veličine univerziteta, prisutnosti u akademskom svetu, objavljenih naučnih radova, broja zaposlenih, popularnosti i posećenosti sajta visokoškolske ustanove.

Univerzitet u Ljubljani je 106. u svetu, a Univerzitet u Zagrebu 221, objavljeno je na sajtu Vebometriksa.

Posmatrano po državama, od 238 zemalja učesnica i dalje su najbolji američki univerziteti, slede kineski, japanski i nemački. Srbija je zauzela 46. mesto i ispod je Hrvatske koja je na 45. poziciji ali i ispred Slovenije čiji su univerziteti rangirani na 52. mestu.

Od srpskih univerziteta, posle Univerziteta u Beogradu najbolje plasiran je Univerzitet u Novom Sadu na 1026. mestu, Univerzitet u Nišu je na 1286. poziciji, Univerzitet u Kragujevcu je 1613.

Prema toj listi, Univerzitet u Prištini je rangiran dvojako, kao albanski (na 3387. mestu) i srpski (na 9221. mestu).

Najbolje plasirani domaći privatni univerzitet je Singidunum na 5373. poziciji. Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru je na 9.561. mestu.

Od zemalja u regionu, u Hrvatskoj je nakon Univerziteta u Zagrebu najbolje pozicioniran Univerzitet u Rijeci na 1874. mestu. U Bosni i Hercegovini najbolji je univerzitet u Sarajevu na 1271. mestu, a istu poziciju, 2990. mesto, dele Univerzitet u Tuzli i banjalučki Univerzitet.

Među crnogorskim visokoškolskim ustanovama, najbolji je privatni podgorički Univerzitet Mediteran (6061.) i Univerzitet Crne Gore (6957).

U Evropi su najbolje plasirani britanski Kembridž i Oksford. Na trećem mestu je Institut tehnologije u Cirihu, a slede Univerzitet koledž u Londonu i Univerzitet Utreht.

(Tanjug, foto: ilustracija(Guliver/Getty Images)