"Pravosuđe je u nokdaunu, u dobroj meri zagađeno, narušeni su osnovni civilizacijski principi - stalnost i nezavisnost sudijske i samostalnost tužilačke funkcije. Pored nekadašnjeg političkog uticaja, pravosuđem vlada i strah", rekao je Selaković u intervjuu "Novostima".

Istakavši da ministar pravde ne upravlja ni sudovima, ni tužilaštvima, već mora da stvori uslove da pravosuđe radi svoj posao po ustavu i zakonu, on je kazao da u susretima s ključnim ljudima pravosuđa čini sve da ih oslobodi straha koji su imali za vreme prethodne vlasti.

Na pitanje kako sprečini direktne pritiske u donošenju presuda, on je kazao postoje službe preko kojih Ministarstvo može da ima uvid u ispravnost rada sudova i dokle se stiglo s nekim predmetom.

"Ali, ako neko komentariše presude u nameri vršenja pritiska, nema reči o nezavisnosti pravosuđa", kazao je ministar.

Kad je u pitanju mreža sudova, za koju je rekao da ima mana, Selaković je kazao da treba videti kako je najbezbolnije popraviti i dodao da će se krenućemo od "dobre analize" da bi se videlo šta i kako treba ispraviti.

Što se tiče vraćanja neizabranih sudija za koje je Ustavni sud doneo odluku da se vrate, on je kazao da će se paralelno, dok se budu radile analize, vraćati ti ljudi na posao, navodeći da neki više i ne žele da se vrate na posao.

Ministar je kazao da neće smenjivati nikoga iz najviših pravosudnih institucija "jer bi to bio pritisak izvršne na sudsku vlast", i naglasio da će srpsko pravosuđe biti "konačno reformisano kada u sudnicu uđu mlade generacije sudija, tužilaca i advokata, za 10-15 godina".

On je kazao da će se državni organi biti dosledni u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, što je i postavljeno kao jedan od glavnih ciljeva vlade i naveo da će biti ispitani svi slučajevi gde postoji sumnja da je zakon prekršen.

"Ako bi bilo zaštićenih i nedodirljivih, mi više ne bismo bili u Vladi. Ova vlast nam nije data od Boga, narod nas je izabrao upravo da bismo pošteno radili", kazao je on.

(Tanjug, foto: Tanjug/ Sava Radovanović)