Neki fakulteti u Srbiji nude studentima da diplomu stečenu po staro programu zamene "bolonjskom diplomom" mastera ali po ceni koju utrvdri fakultet. to u nekim slučajevima iznosi i više od 60.000 dinara, piše "Blic".

Tako je, navodi beogradski dnevnik, jednom svršenom studentu Elektronskog fakulteta u Nišu ponuđeno da bira da li će da dobije staru diplome po 9.000 dinara ili novu mastera za sedam puta veću cenu.

Izbor baš i nije pravi izbor jer, kaže student "ko je lud da uzme staru diplomu kada sad svi traže master", koji se uz to nudi i "bez polaganja ispita ako se plaća u gotovini".

Pomenuti fakultet svoj "cenovnik" pravda "komplikovanom procedurom izdavanja diplome mastera za studente po starom programu" i tvrde da rade po preporukama Konferencije univerziteta Srbije (KONUS).

Predsednik KONUS-a Branko Kovačević za "Blic" kaže da takva preporuka ne postoji i da "nije tajna da mnogi fakulteti koriste zakonsku mogućnost zamene diploma da dodatno zarade iako se univerziteti tome protive".

Ako je niškim elektroinžinjerima i drugim studentima slične sudbine za utehu, bar ne moraju da za master studiraju dodatnu godinu, što je (nezakonita) praksa nekih drugih fakulteta.

Naime, u Novom Sadu je raspisivanje konkursa za upis diplomaca na dodatne master studije državnog univerziteta izazvalo pometnju među studentima koji su u poslednjih godinu dana završili fakultete, ali i podele među profesorima, piše "Politika".

Iako je Zakonodavni odbor Skupštine Srbije dao tumačenje odredbe 127 člana Zakona o visokom obrazovanju, kojim su izjednačene sve prethodno stečene diplome sa masterima bez obzira na trajanje studija, Senat Novosadskog univerziteta je raspisao konkurs za "dodatne" studije.

U međuvremenu, diplomci koji su stekli kvalifikacije na Fakultetu tehničkih nauka (FTN), koji obrazuje deset različitih inženjerskih profila, u podređenom su položaju u odnosu na diplomirane pravnike ili diplomirane inženjere agronomije, na primer, pošto je FTN još prošle godine izjednačio diplomirane sa masterima.

Dekan FTN-a profesor dr Ilija Ćosić podseća da je Nastavno-naučno veće ovog fakulteta ispoštovalo preporuke Konferencije univerziteta Srbije (KONUS) i skupštinskog Zakonodavnog odbora i izjednačilo ranije stečene diplome sa masterima.

Pored studenata koji su diplomirali na FTN-u doktorske studije lane je upisao i veliki broj doktoranata koji su studije završili na beogradskom Elektrotehničkom, Mašinskom i Građevinskom fakultetu, pošto njihovi matični fakulteti nisu poštovali preporuku KONUS-a da im diplome automatski izjednače.

Član Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje Milan Babić za "Politiku" kaže da su se fakulteti i univerziteti u Beogradu i Novom Sadu možda malo zaleteli, jer nisu obavešteni da je proces ekvivalencije u toku.

"Postoji realna opasnost da nude studentima ono što već imaju, jer ako Skupština usvoji predlog, odnosno tumačenje svog Zakonodavnog odbora, ta odluka će biti deo Zakona o visokom obrazovanju i fakulteti će morati nekako da razreše tu komplikovanu situaciju", kaže Babić.

(MONDO, foto: printscreen elfak.ni.ac.rs)