• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Đilas kritikuje ukidanje "prohibicije"

Gradonačelnik Beograda tvrdi da od kada je uvedena mera zabrane prodaje alkoholnih pića od 22 do 06 ujutru, u Beogradu je drastično smanjen broj intervencija zbog alkoholisanih stanja. On se osvrnuo i na slučaj "nasilnih komunalnih policajaca".

Gradonačelnik Beograda Dragan Đlas izjavio je danas da je nezadovoljan odlukom Ustavnog suda, ali da će je poštovati i najavio da će grad predložiti izmene Zakona o trgovini kako bi lokalne samouprave ubuduće mogle na svojoj teritoriji da donose odluke o vremenskom ograničavanju prodaje alkohola.

Ustavni sud Srbije proglasio je neustavnom odluku vlasti grada Beograda da se trgovinskim radnjama u prestonici zabrani prodaja alkoholnih pića posle deset sati uveče.

Kako je juče objavljeno, neustavnim je oglašen član Odluke o radnom vremenu ugostiteljskih, zanatskih i trgovinskih objekata na teritoriji grada Beograda koji se odnosi na prodaju alkohola u radnjama između 22 sata uveče i 06 časova ujutru.

Đilas je novinarima rekao da statistika koja je urađena sa policijom i hitnom pomoći pokazuje da je od primene te odluke grada drastično smanjen broj ljudi kojima se ukazuje pomoć zbog konzumiranja alkohola.

"Odluke Ustavnog suda se ne komentarišu, one se naravno primenjuju. Razgovarao sam danas sa ministrom Rasimom Ljajićem, uputićemo predlog izmene Zakona o trgovini koje će lokalnim samoupravama omogućiti da donose takve odluke i da one u potpunosti budu u skladu sa Ustavom", rekao je Đilas.

On je naveo da važeći zakon dozvoljava lokalnim samouprava da odrede radno vreme i gde se šta prodaje, ali ne i do kada, što mu je, kako je rekao, potpuno nelogično.
Đilas je siguran da će ubrzo biti omogućeno lokalnim samoupravama da ograničavaju vreme za prodaju alkohola.

On je naveo da je u prošloj godini za više od 40 odsto smanjen broj delikvenata koji su zakon prekršili zbog konzumiranja alkohola, a da je broj maloletnih delikvenata koji su to učinili pod dejstvom alkohola smanjen za 25 odsto.

"Svi ti pokazatelji su i za ovih šest meseci ove godine nastavili da budu sve bolji i bolji. Mi se u Srbiji nažalost više bavimo formalnim nego suštinskim stvarima", rekao je gradonačelnik Beograda i napomenuo da je odluka grada bila namenjena zaštiti svih, a posebno najmlađih, i da se ona primenjuje u dve trećine gradova zapadne Evrope.

Nek se u Beranama vozi za džabe

Đilas je izjavio da će svaki komunalni policajac, koji je primenio prekomernu silu, odnosno prekršio zakon, biti najstrože sankcionisan, ali i napomenuo da svako ko se vozi prevozom mora da ima plaćenu kartu.

"Svaki problem potiče od toga što neko nema plaćenu kartu, a vozi se prevozom. Kada bi svi plaćali kartu, ne bi bilo nikakvih problema i ovih situacija ne bi bilo", rekao je Đilas novinarima.

On je naveo da će, ukoliko u Beogradu trećina građana ne bude plaćala kartu, to dovesti do smanjeja broja vozila na ulicama za toliko, ističući da ne postoji nijedan grad u svetu koji to može da izdrži.

Uz napomenu da grad izdvaja godišnje 100 miliona evra za GSP, što je za 40 miliona evra više nego za obdaništa, gradonačelnik je istakao da se time ne pokrivaju gubici tog preduzeća, već da se omogućava da cena karte bude najniža u celoj centralnoj Evropi.

Navodeći da se kvalitet prevoza popravlja iz dana u dan i da će na proleće na ulicama biti novih 200 klimatizovanih autobusa, Đilas je upozorio da će se maksimalno boriti da svako ko uđe u autobuse koji ispunjavaju evropske standarde ne mora da plaća evropsku cenu karte, ali da mora da plati cenu koja je propisana u Beogradu.

"Naravno da osuđujem kada komunalni policajac više puta udara putnika, ali osuđujem i kada putnik neće da izađe iz autobusa, kontrolora izbaci kroz vrata i onda mu pokaze crnogorski pasoš sa adresom u Beranima i kaže mu napiši kaznu za Berane.

Vrlo nam je značajan svaki građanin Beograda, kao i sjajni studenti kao taj gospodin koji ima 31 godinu i studira, ali mogli bi da izdržimo njegov gubitak da se vrati u Berane i tamo se vozi besplatno", rekao je Đilas.

"Oni koji dođu u Beograd voziće se uz plaćenu kartu. Zamislite šta bi mu se desilo u Parizu, Berlinu ili drugom gradu da je pokazao pasoš. Milsim da bi proveo određeno vreme u zatvoru i onda bi se uz pomoć države vratio u Berane", rekao je Đilas.

Predstavnici 18 gradova nemačke pokrajine Baden Virtemberg poručili su danas na sastanku sa Draganom Đilasom da su spremni da sarađuju sa srpskom prestonicom, a Đilas je rekao da veruje da će njihova iskustva pomoći da Beograd i drugi gradovi u Srbiji budu bolje mesto za život.

Đilas je istakao da veruje da će saradnja, kojoj se danas postavljaju temelji, u budućnosti biti korisna i za nemačke gradove, ali mnogo više za Beograd i ostale gradove u Srbiji.

"Ja sam gradonačelnik četiri godine i najveća stvar nas koji se bavimo politikom je da budemo vlast na lokalnom niovu, jer tako možemo da uradimo najviše za građane. Verujem da nam vaša iskustva mogu pomoći da od Beograda i drugih gradova u Srbiji napravimo bolje mesto za život", naveo je Đilas.

On je dodao da je građanima u lokalnim sredinama od visoke politike i velikih problema mnogo važnije kako će funkcionisati prevoz, škole, odbaništa i bolnice.

"Građani Beograda i Srbije bi mogli puno da nauče i kako da se ponašaju kada bi videli kako stvari funkcionišu u vašim gradovima. Mi smo još na nivou gde građane ne možemo da ubedimo da iz autobusa izlaze i u njih ulaze na mestima koja su za to određena", kazao je gradonačelnik Beograda.

(Tanjug/Foto: Filip Krainčanić,Tanjug)

Komentari 14

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zorica

Potpuno sam apoliticna - gade mi se zuti, ovi iz 90-ih koji su sad na vlasti i pokvareni Dinkic. I pored toga, nemam nikakvih problema u prevozu nakon uvodjenja Bus Plusa. Vise mi se svidja od prethodnog sistema, zato sto mogu da karticu dopunim u kiosku koji je preko puta moje zdrade i ne moram da rintam do dosta udaljene okretnice koja je tada bila najblize mesto za uplatu. Oduvek sam ulazila na prednja vrata, a izlazila na srednja, to mi je sasvim logicna i prakticna stvar, ne mora niko to da mi kaze. Ne pijancim, pa mi ni prohibicija ne smeta. Sad ce svi reci da sam luda, zar ne?

RTS 92=BUS PLUS 2012

Rođen sam u Beogradu, a moj otac na Starom gradu (pominjem samo zbog Berana). Oduvek koristim GSP kakav god da je, a mesečnu kartu dobijam na poslu bar 2 decenije. Poslednjih nekoliko meseci osećam poniženje zbog načina na koji grad, Đilas i Ožegović preko BUS PLUSA i komunalne policije omalovažavaju i maltretiraju sugrađane. Svakodnevno gubim pola sata života zbog graničnog prelaza na mostu, ukidanja stanica radi bolje kontrole. Ovakva kaubojština i siledžijsko ponašanje nisu odavno viđeni u Beogradu!

snex

Svako treba i svako mora da placa voznju gsp-om! Iskreno, beogradjani ce lepo da kupe kartu, mesecnu ili ne i voziti se .. ali zato ovi sto su dosli iz manjih gradova ili sela prave problem.. Lepo, uzeti i napraviti cistku u Beogradu, i kraj price .. Sve manje posla ima za nas beogradjane, zato crnogorci i bosanci i ostali se snalaze samo tako.. Muka mi je od svega!

special image